suitsetamine 10.11.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

olete äge ja kompromissitu suitsetamise vastane.Arstina peaksite teadma, et nikotiinisõltuvus on üks tugevamaid sõltuvusi. Kuidas Te peate võimalikuks selle pahe likvideeerimist keelan-käsin meetodil? Miks ei keelustata siis alkoholi ja narkomaaniat, kui probleem on tõesti nii lihtne. Tean inimesi,kes on loobunud töökohast põhjusel,et seal ei lubata suitsetada, see-eest ei ole kunagi keelatud napsi võtta (mõõdukalt). Kumb pahe on halvem? Ja lõpeks võiksite kaaluda TASUTA nikotiinivõõrutusravi (narkomaanidesse suhtume ju mõistvalt ja toetavalt).

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Küsite: Te peate võimalikuks selle pahe likvideeerimist keelan-käsin meetodil?
Mina soovitan, patsient keelab-käsib ise end. Haiglas keelan-käsin küll, sest haiglas sisekorraeeskirjad tervise nimel ja need on täitmiseks. Minu õpetaja prof. A. Linkberg (väga kuulus kirurg) ei hakanud suitsumeestega rääkimagi, kui suitsetamine puudutas ravitavat valdkonda (nt. veresooned). Ja vennad jätsid suitsu maha momentaalselt - kui super-valu või surm terendas. Ravib suitsuvastseks aga igaüks ennast ikkagi ise. Oma kõhutuult me teistele nina-alla ei "moosi", tossutatud kopsutuult aga puhume küll teisele ninna.
Küsite: Miks ei keelustata siis alkoholi ja narkomaaniat, kui probleem on tõesti nii lihtne. Alko-narkoprobleem inimesele on tervist lammutav, ärimeestele aga suur RAHA ja seetõttu neid piiranguid oluliselt ei tehtagi. Islamimaades Allah ja Mohammad (Olgu nad kiidetud!) keelab alkoholi. Ja toimib küll ja saavad ilma elada küll.
Küsite: Kumb pahe on halvem?
Oleneb esivanematelt saadud eelsoodumusest üheks või teiseks haiguseks, oleneb seni elatud elukommetest, oleneb tekkinud sõltuvuse sügavusest-raskusest.
Inimene ei pea olema sõltuv suitsust, alkoholist, mängurlusest. Inimene peab vaba olema, tervislikult käituma, et teised siis sotsiaal-maksu kaudu tema haigusi-invaliidsust ei peaks kinni maksma. Iga inimene, kes end ise teadlikult tervisemäest alla kukukutab haiguse orgu on - mitte tark (loe - Jobu).
Küsite: Ja lõpeks võiksite kaaluda TASUTA nikotiinivõõrutusravi (narkomaanidesse suhtume ju mõistvalt ja toetavalt).
Haigekassa liinis saate nö tasuta arstiabi.
A.N.T.S. (alkoholism, narkomaania, toksikomaania, suitsetamine) rikub ka seemnerakke. Kas sõltlastel on õigus järglaste tervise nirustamisega riskida, oma järglaste?
Probleem muidugi palju laiem, aga seda teate isegi.
OK! Ole Karske - vaba ka suitsust.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet