Laps kõnnib unes 06.11.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
ma ei teagi milline arst selle probleemiga tegeleb aga ehk kuulub see teie valdkonda. Nimelt, minu 12aastane poeg on hakanud unes kõndima. Algas see lugu augustis kui ta tuli keset ööd kööki, "pesi" käsi kuiva kraani all ja läks voodisse tagasi. Hommikul ei teadnud midagi. Alguses oli muidugi naljakas, aga nüüd on asi minu jaoks tõsiseks muutunud. Kolm korda on laps hommikul üles tõusnud ja ära ehmatanud, et tal on riided seljas. Magama oli ta ju ööriietes läinud. Eelmine nädal juhtus, et ta oli öösel endal pidžaama ära võtnud ja teise selga pannud. Esmaspäevaöist juhtumit ta aga mäletab sest ta arvab et oli siis üleval ja mõtles kaasa. Lapse kirjeldus oli selline, et ta ärkas öösel üles ja kohe krapsti püsti - mõtles et peab ruttu kooli minema. Pani riided selga, läks lülitas arvuti sisse, pani tuled põlema. Siis aga vaatas et kell alles pool üks öösel ja läks magama tagasi (riietega!) Imelik on see, et ta ei pööranud tähelepanu, et õues on kottpime ja et ei saa olla hommik. See tähendab vist et ta oli siiski poolunes. Aga siiski ta mäletas juhtunut ja suunas ise oma tegemisi. Aga eelmistest kordadest ei mäleta ta midagi. Äkki asi piirdub sellega, aga mis juhtub kui ta tõesti läheb majast välja unes?
Asi võib tunduda nii nagu tal oleks mingi kohustus või hirm kooli ees, aga ta ei karda kooli ja seal läheb tal ka hästi. Seal on palju sõpru ja talle meeldivad ta õpetajad. Mis võib siis valesti olla? Lihtsalt unehäired, sest suvel läks ta väga hilja magama ja tõusis ka hilja. Võibolla on nüüd alateaduses hirm et ta magab hommikul sisse?
Suur tänu kui vastate ja ehk oskate soovitada kelle juurde me peaksime pöörduma kui probleem tundub tõsine.
Murelik ema.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Unes rääkimisi ja väikseid voodist tõusmisi on esinenud ja esineb hulgi. Viitab esinevatele sisepingetele. Töö- ja puhkerežiimi korrigeerimine -aitab, kehaline aktiivsus rahustab ja tugevdab - aitab. Sõbralik vestlus ja turvatunne - aitab. Rahustav tee - aitab. Oma südame puistamine emale - aitab.
Eelnevast alustadagi.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet