alkohol ja muud s6ltuvused 27.10.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Lugu selles, et m6ni aeg tagasi sattusin ma alkoholi kyysi- 6igemini öeldakse, et olen inimene, kellel tekib kergelt s6ltuvus igast pahest- alates rahustid, narko, alko, tubakas jpm.
Ehk siis olen kasutanud varemalt järjepidevalt narkootikume, samuti rahusteid, et unustada oma muresid jne. Viimati olin alkoholiga pahuksis- seda sel viisil, et armastasin juua siidrit ja veine ja seda päris tihti. Yhel heal päeval läksin oma haiglase pohmelliga haiglasse ja palusin abi- nägin seal igas situatsioonis inimesi ning otsustasin end aidata. Nyydseks v6in öelda, et ei ole 3 kuud joonud, kui välja arvata yx kord s6branna synnipäeval, mil mu napsid piirdusid esimest korda paari klaasi shampuse ja kokteiliga. Järgmisel päeval oli halb olla, kuid kordagi ei tulnud pähe m6tet "midagi peale v6tta"- mahla j6in ja otsustasin, et kainem on t6esti parem olla. Kaotatud töökoht ja laenud, mis on maksmata jäänud on nyyd vaikselt kahanema hakanud- leidsin unistuste töö ja olen esimest korda yle kymne aasta 6nnelik ja rahul enda olemasoluga- ei haletse end, vaid igapäev m6tlen, et maailm on imeline.
Kas ma olen alkohoolik- ma arvasin, et olen, sest tundus, et k6ik läks viltu ja valesti ja elu on yldse raske olnud- aga praegu ei vaja alkoholi- vaatan pigem k6rvalt elukaaslast ja noomin, et iga nädalavahetus ei jooda end pildituks. Ei vihka alkoholi, ega karda alkoholi- täiesti kylmaks jätab selle olemasolu ja kui suutsin yhekorra piirduda paari klaasiga, usun, et ka suudan järgmine kord. Kas see on v6imalik- v6i olen siiski alkohoolik ja juhtub seesama, mis enne toimus? K6ikidest asjadest olen puhtalt välja tulnud- pahedest ma m6tlen, aegajalt tarbin ikka rahusteid, kuid ei ole neist s6ltuvuses(ma arvan, et kui väga närvis olen ja rahusti v6tan, siis ei ole see veel s6ltuvus, v6rreldes eelneva ajaga, kui ei saanud magadagi ilma, et midagi tarbiksin)...
Ma olen lihtsalt segaduses? Kas ma olen piisavalt tugev inimene v6i olen n6rk ja k6ik kordub?

kiti

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Sõltuvus alkoholist (ka muust "narkotsist") on kahene: a) psüühiline - mõtted keerlevad, ootused, et sõbranna sünnipäeval või siis kellegi juubelil ikka saab või seal isegi peab - juubel ju! Või kellegi peied - ikkagi minek viimsele rajale, et ainult siin. Ja siis hakkadki matustel käima.
b) somaatiline (kehaline) sõltuvus - peale esimest-teist napsi ei saa pidama.
Lühidalt - ilma oli hea, ja nii proovigi edasi olla. See pits või kaks ju õnnelikuks ei tee. Parem, lihtsam, kasulikum, ohutum, kindlam - karskus.
OK! Ole Kaine!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet