Veidi isevärki mõte ehk 20.08.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Olen ise keskastmejuht ja seetõttu töö stressav. Veel stressavam on, et olen 35 ja ikka veel üksi (pole leidnud kedagi) ja elan vanematega koos (nii kõigil majanduslikult kergem ja parem). Aga mitte vaimselt, sest vaimselt tunnen juba ammu, et tahaks eraldi, siht tulevikus ka sinna poole on. Mida ei taha, on üksi elada. Mulle meeldib süüa teha, meeldib kui keegi mu tehtud toitu kiidab ja mulle meeldib, kui keegi mind kodus ootab või mul on kedagi oodata. Ja et on, kellega õhtul rääkida oma päevast. Seni, kui pole seda õiget suhet, püüan suhelda nendega, kellega mul on hea ja kelle seltskond mõjub mulle positiivselt. Sõbrannadega midagi toredat ette võtta, vahel me leiame oma tempokate elude keskelt ka selleks ühist vaba aega. Siiski esineb mul paanikahäireid, millest on suur soov vabaneda. Tablette ei taha süüa, kardan uimaseks jääda või sõltuvaks saada. Pealegi ma magan öösiti hästi. Olen kogenud, mis mulle hea: mõjub hästi looduse keskel rattaga sõitmine, ujumine, metsas marjade-seente korjamine (fantastiline on metsavaikus ja linnulaul) ning mingi veekogu ääres lindude toitmine (eriti meeldib luiki ja parte toita, kajakad ja varesed ei meeldi). Siiski napib seltskonda, kellega oleks lõbus ja saaks naeda. Ema on mul madala enesehinnanguga ja käitub, nagu oleksin ta omand. Ja kui ma ei tee tema tahtmist, siis lubab ära surra ja ujutab kõik pisaratega üle. Natuke raske tüüp. Kui midagi talle räägin, siis ta seda hiljem kindlasti ei mäleta. Olen õppinud sellest mitte välja tegema, kuna ka ennast tuleb säästa või vastasel korral "saavad mu närvid elusalt seebiks keedetud." Ühesõnaga tekkis mõte, kas pole meil Eestis olemas mingeid stressilaagreid vms. kus antaks juhiseid stressi juhtimiseks ja maandamiseks, tegeletaks selles suhtes praktilise poolega, harjutataks, ja kus oleks sarnaste probleemidega inimesi mingi grupp koos. Ja mingi psühholoog või psühhoterapeut siis juhiks seda värki. Sarnaste probleemidega inimesed leiavad kiiremini ühise keele, mõistavad üksteist paremini ja see oleks ka soodne pinnas mõne toreda tutvuse tekkimiseks. Niisama nurgas vastavasisulisi raamatuid lugeda pole päris see. Mis Teie arvate?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Stressilaagrit Teile vaja ei ole. Ema pesast välja ja luua OMA, elada OMA elu. Ega esivanemad hooldamata jää.
Eneseregulatsiooni võtteid sadu - teha endale sobivaid. Uut suhtlemist võib ka väljaspoolt stressilaagrit otsida. Virtuaalselt enamat soovitada ei oska.
Kes otsib, see leiab!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet