Alkoholismist 02.08.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Minu abikaasa tarvitab pidevalt alkoholi (aastaid), mõnikord vähem, mõnikord suurtes kogustes. Loomulikult ei söö ta siis, sest isu pole. Ise väidab, et võtab pitsi viina, siis tekib isu! (meie 5-kilone koer sööb ka rohkem, kui tema). Kuna tal luud-liigesed pidevalt valutavad, siis õigustab ta joomist sellega, et siis luud ei valuta! Arsti juurde valude pärast ei lähe, sest "ma olen igal pool käinud ja keegi ei tea nagunii midagi ja küll ma ise tean, kuidas ennast ravida (st ikka viinaga)". Ilmselt sellest joomisest on tal ka unehäired. Siis ärkab öösel üles ja joob jälle natuke (põhjenduseks, et siis tuleb hea uni, muidu ei jää uuesti magama). Lisaks sellele tarvitab ta valuvaigistina aeg-ajalt Dichloperli (ei tea, kas kirjutasin õigesti) kapsleid ja kui und ikka joomise peale ka ei tule, siis Xanaxit!!!).
Meil on sellest juttu olnud, et kui ta seda igapäevast joomist ei lõpeta, siis kutsun talle kiirabi ja ta paigutatakse tilgutite alla (kainerist poleks ju kasu, hommikul sealt välja tulles ostetakse uus pudel) ja psühhiaatriakliinikusse ravile. Selle peale on ta hakanud salaja jooma, st tuppa paneb nt ühe Long Dringi( so 1,5 liitrise), kust pealt on pisut võetud (et umbes nii, näe jõin ainult klaasikese), aga kusagil hoovis on miski kangem kraam, mida siis vaikselt manustatakse.
Kui mul õnnestub ta psühhiaatri juurde vedada, et ravi jaoks saatekirja saada, kas see ravi võib tema alkoholist üdini läbiimbunud organismi kainenemisele kuidagi eriti raskelt mõjuda? Kui alkohoolik ei saa äkki kasvõi tillukest annust alkoholi ühel päeval? Kas tema organism suudab selle üle elada?
Või on juba liiga hilja ravida?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kui veel elus - on lootust. Tuleb teha see esimene samm ja see esimene pits tuleb võtmata jätta. Sõltuvus Alkohoholist on suur ja seetõttu on psühhiaatri (narkoloogi) abi vajalik. Saatekirja vaja ei ole.
Kes ei ravi, see sureb viinasurma (matusekõnes aga öeldakse, et maks, kops, süda jms ütles üles ja ta lahkus ootamatult meie hulgast). Kus see ootamatus siis on?
Kes ravib ja eluviisi muudab (täieline karskus), sellele antakse elupäevi piisavalt, et alko-patud heategudega ära lunastada ja jälle Inimeseks saada.
Nüüd tegudele - ravile.
Kannatlikkust,
Jüri O.-M. Ennet