mure 21.07.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Minul on ausalt öeldes üks mitte väike mure.Nimelt aastaid tagasi mu noorem õde läks ilmselt peast segi ,hakkas ette kujutama,et teda igal pool narritakse ja et vanemad koduseid asju küla peal räägivad.Selle tulemusel tõmbus kõigist nagu eemale.Lõpuks tuli suure hirmuga koju ja ütles,et kuskil akna peal oli tema jaoks poomisnöör üles pandud ja et ta nüüd peab enda ära tapma,aga et ta ei taha!
Kahjuks sai õige moment arsti kutsuda maha magatud ja noor inimene pooski enda üles.

Enesesüüdistustest on praegu mõttetu rääkida.Mul on lihtsalt takkajärele küsimus,kui tõenäoline on see,et pereliikmetel,nt.minulgi,võiks taoline asi välja lüüa.On ju olemas ka n.-ö. normaalne inimlik kahtlustamine-inimene on juba loomu poolest õel ja teisi tagarääkiv.
Igasugust jura ei saa lihtsalt tõsiselt võtta.
Kuskohast läheb too piir normaalse veidra ja päris ürapööranu käitumise vahel.
Olen neid veidrikuid oma müügitööd tehes tihti teinud,aga nad on ilmselt lihtsalt käitumishäiretega,muideks,äärmiselt meeldivad inimesed.Kuigi mõnedel on kalduvus neid põlastada ja "psihhideks"kutsuda.
Kogu lugupidamisega.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Piiride ja normaalsuse/ebanormaalsuse küsimus on parasjagu keeruline. Aga lühidalt oleks asjad sellised, et igal inimesel on eeldused (eelsoodumus) nii häireteks kui ka andekuseks-geniaalsuseks. Meie tegemistest sõltub paljugi. Esimene tasand - normaalne isiksus.
Geniaalsuse või jobususe poole liigub inimene läbi mitmete piiririkkumiste ja eri tasandite, mida väljendabki Enneti hoburaud (vt. "Maaleht", 26. juuli 2007). Kõigis inimestes on nii selliseid kehalisi kui ka vaimseid omadusi, mille poolest ta on Harju keskmine. See tähendab, et ta on tavaline inimene ja antud keskkonnas millegi erilisega välja ei paista. Keskkond annab sellele + või siis - märgi, seda ka järgevatel tasanditel.
Teine tasand - aktsentueeritud isiksus.
Mõnel inimesel on ühed või teised isikuomadused (või ka kehalised võimed) tugevamalt väljendunud ehk aktsentueeritud. Sobivas keskkonnas avalduvad neil teistest väljapaistvamad võimed, näiteks teatud liidriomadused.
Kolmas tasand - psühhopatiseerunud isiksus.
Siin avalduvad veelgi reljeefsemalt nii väljapaistvad isikuomadused (isiku jaoks soodsas keskkonnas) või siis ebameeldivad (isiku jaoks ebasoodsas keskkonnas). Selline psühhopatiseerunud isiksus valmistab enamasti probleeme nii teistele kui ka endale, sest ta rikub julgelt (mõnikord ka räigelt) nn tavapiire. Ta on julge piiririkkuja.
Sellel tasandil on näiteks erakondade juhid, maavanemad ja tippjuhid. Kui ta poleks piire ületanud, siis oleks ta tavaline hall tinasõdur, kel marssalikepike ranitsas.
Millegi uue saavutamiseks peamegi nii endaga kui ka teistega konstruktiivsesse vastuollu minema - muidu me ei liigu edasi.
Neljas tasand - geenius või jobu.
Tippjuhiks (ka enda juhtimine, enda kujundamine) olemine nõuab paljude piiride ületamist ja julgust ronida laua alt lae alla maalima. Juht peab olema piiririkkuja!
Samas tuleb teada, et iga inimene on juba sünnilt teatud omaduste poolest talent ja isegi geenius. Ja samas ka potentsiaalne jobu. Kummale poolele kaldud sina, on aga palju su enda kätes.
Seda seletab hoburaua järgmine osa - piltlikult kaks basseini. Üks bassein sisaldab geeniuse ja andekuse mägesid.
Teine haiguste ja ka jobususe eelsoodumuse mägesid. Tarkuseteraks ongi tarkusemäed katteveest vabastada ning jobususe künkad hoolega sügavikku matta.
Igal inimesel on olemas andekuse-geeniuse mäetipud, tuleb need ainult üles leida ja selles sihis tegutseda. Suurim viga on, kui hakatakse püüdlema väikese künka poole ja raisatakse kogu elu selle peale, märkamata kõrval kõrguvat talendikuse mäeahelikku.
Tegelikult on need basseinid teineteisest sõltuvad anumad, s.t arendades mõnd haigust jobususe anumas, jääb meile vähem vett teises anumas võimete avamiseks.
Inimene on loodud siia maailma selleks, et saavutada oma mäetipud. Ja kogu maailm on loodud sinu jaoks. Pane tähele, et osa asju on sinu teele loodud selleks, et neid kasutada, ja osa selleks, et neid mitte kasutada.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet