isa sügav depressioon 11.07.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere dr. Jüri O.-M. Ennet

Kirjutan teile kolmas kord. Olen kysinud teile oma ärevushäire ja pinge kohta ja olen saanud väga palju abi. Teen tei harjutusi ,sporti ja võtan väga väiksel kogusel remeroni. kui ärevus sisse lööb siis yritan võtta rahulikult ja teen teie harjutusi

Küsimus on selles, et nyyd puhkan tütrega oma vanemate juures maal. Elan ise Soomes. Olen alati nautinud puhkust siin väikses külas järve ääres oma viie aastase tütrega. Isa on haigestunud kevadel väga sügavasse depressiooni. Lisaks tal esineb veel paanikahäire ja pea on tal kogu aeg paha. Yks päev hakkas ta mulle isegi rääkima et kas tal on mõtet enam jätkata ja et ta ei jaksa enam. Mina rahustasin teda ja isegi natuke noomisin ,et ta selliseid asju mõtleb. Söök peab tal olena alati täpsel kella ajal laual. Siis läheb ka närvi kui söök ei ole just siis kui tema tahab. Mina ytlesin isale, et ta peab ise ka natuke yritama ja ennast sundima. Et ta ei ole ju üksi. Temal on ema ja lapsed. Ta päeval ainult pikutab ega tee midagi.. Vahest käib kõndimas ja natuke sõidab rattaga, siis kui vähegi suudab.

Maal raviarst kirjutab aga ainult rohte. Ta oli ka alguses kevadel 2 nädalat Tallinna Psyhhiaatri haiglas. Aga kui koju sai enam tagasi ei tahtnud minna, kuigi arst soovitas. Mina olen ka öelnud et ta peab tagasi haiglasse minenema ja minu arsut vajab ta muud abi kui ainult rohud? Mis teie arvate? Isegi toast välja ema minna ei saa sest ta ei julge yksi koju jääda. Psyyhikhäireid isal on olnud juba siis kui ma olen väike olnud, aga nii paha se ei ole olnud. need on kindlasti aastatega ainult süvenenud.

Ise olen ka reageerinud isa haigestumist, ja mul on tekkinud ärevust. Olen isaga olnud alati väga lähedased ja muidugi sellepärast võtan seda ka endasse, kuigi tean et mina sinna midagi parata ei saa. Yritan ise mõelda seda nii aga se tundub väga raskena. Tunnen isegi et peaksin puhkuse ajal lapsega mujale ka minema, et mitte seda isa masendust näha kogu aeg. Siis ma jälle mõtlen et aga ma ju pean siin abiks olema. Otsustasin siisiki minna lapsega ka mujale puhkama, sest ka laps vajab mind ja mina ei saa isa elu eest vastutada.

Dr. Ennet andke nõu mismoodi ma pean isa haigusesse suhtuma ja ka emale toeks olema et tema jaksaks. Ema on kyll õnneks meil väga tugev. Mismoodi ma kaitsen ennast sellest et ei võta isa haigust endasse ega kannatta jälle ärevuse all. olen 2 aastat saanud päris hästi yle oma ärevusest ja unetusest ja nyyd kardan et se hakkab mind jälle kimbutama.

Teid ette tänades M. M

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Las Isa tulla vastuvõtule. Kui ei, siis Ema või keegi, kes tema lugu täpselt teab, ja rohtude nimed ka vaja meenutada, mida võttis, võtab.
Murel sadu põhjusi, vaja täpsustada.
Kuidas käituda? - sellele vastab "südame hääl."
Vastuvõtule,
Jüri O.-M. Ennet