ärevus-paanikahäire 09.07.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Olen 29.a. noor naine. juba aasta algusest peale tunnen suurt väsimust, tülpimust, närvilisust, keskendumisraskusi, liigset emotsioonaalsust. Kuu aega tagasi kogesin esimest korda südame kloppimist ,millele järgnes meletu hirm ( surmahirm ). Kutsusin isegi kiirabi. Samal ajal põdesin tööl käies läbi mõlemapoolse põskkoopa põletiku, tugeva köha. Tekkis sügav mure oma tervise pärast ja nii tegin läbi igasugused vereproovid ( kilpnäärme, kogu kliinilise vere... ) Kõik OK. Oli küll väike põletikunäitaja ( 146 )...Ka EKG oli korras. See kuu aega olen aga pea igal öösel tundnud suurt rahutust - ei suuda uinuda, süda klopib, suured värinad...see küll möödub, aga on üsna kurnav. Päeval enamjaolt selliseid asju ei ole, aga pidev ärevus on küll :( Ostsin apteegist palderjani sisaldavaid tablette, aga ei aita....käisin ka psühhiaatri juures, kes kirjutas GRINDEKS tbl.mis samuti mingit rahustavat tunnet ei tekita. Olen lihtsalt mures enda ja oma lähedaste pärast, sest nemad ju ka kannatavad. Äkki tekib Teil mingeid mõtteid?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Äkki tekib Teil mingeid mõtteid?
- Tekib, ikka tekib.
1. Aasta algusest peale tunnen suurt väsimust, tülpimust, närvilisust, keskendumisraskusi, liigset emotsioonaalsust.
- alustada piisava puhkuse võimalusest, töö- ja puhkerežiimi korrastamisest, päevastest lõõgastusheteketest. Otium reficit vires e. puhkus taastab jõu, emotsionaalse jõu.
2. Kuu aega tagasi kogesin esimest korda südame kloppimist ,millele järgnes meletu hirm ( surmahirm ).
- inimese "mureaurukatel" annab endast sisepingete korral tunda just sealt, kus on suhteliselt nõrgem koht. Teil seega siis süda, suhteliselt! Mureaurukatlaid ju mitu: hingeline, meelemäss e vaimne, kehaline, sotsiaalne ja religioosne. Südametegevuse (kehaline katel) mõjutamiseks (süda ei ole haige, vaid suhteliselt häiriv teiste süsteemidega võrreldes, "annab tunda") on vajalikud jalutuskäigud, kehaline aktiivsus ja edaspidi kehaline trenn.
3. Põdesin tööl käies läbi mõlemapoolse põskkoopa põletiku, tugeva köha.
- Teha "kopsumeridiaani" ergutamise harjutust (vt. eelnevat kümmet) ja teha minu harjutust (Enneti palve), millel peale psühhoregulatiivse toime ka põskkoobast "puhastav" toime. Olles evolutsiooniliselt loomariigist arenenud (mitmed jumalad on selle küll enda nimele kirjutanud) ja pikka aega neljajalgselt liikunud, siis põskkoopa-nina ava oli suunaga alla ja põskkoopa sekreet "tilkus" vabalt nina kaudu välja. Kahejalgsena liikudes (homo errectus) jääb põskoopa ava selle koopa ülaserva ja sekreet, ebavajalik sekreet, nii vabalt väljuda ei saa. Minu harjutus tuletab ennemineviku-aegset evolutsioonilist noorust meelde (ette painutades põskkoopa-nina ava saab suuna alla ja koobas saabki end paremini puhastada. peale selle asendimuutuse muutub ka verevarustus, närvi-regulatsioon, emotsioonid, psüühika ja kokku - paranemine.
4. Pea igal öösel tundnud suurt rahutust - ei suuda uinuda, süda klopib, suured värinad...see küll möödub, aga on üsna kurnav.
- õhtul mõnda rahustavat teed võtta, vajadusel isegi veidi unerohtu. Soojavee protseduurid, psühhoregulatsioon. Õige voodi ja uneasend voodis (pea Põja-Ida vahelisse suunda).
Terakene siit ja teine sealt, kasta ja kasvatada - harjutustega.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet