Epilepsiakalduvusega inimese käitumine 22.11.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mu naine on närviline. Vihastub kergesti ja äkki. Kõige hullem, et lapsed (tüdrukud) saavad ka kohe laksu ära, kui ema vihastub. Üldse pole ta eriti mitte millegagi rahul, ka mitte iseendaga. Pärast tüli ja pahandust rahuneb ta maha ja siis on tal jälle kahju, et on nii käitunud, palub andeks jne. Olen kuulnud küll, kuidas ta enne magamajäämist tasakesi nutab. Vahepeal võttis antidepressante, aga ütles, et need ajavad nii higistama, et hakkab päris elamist ja tööd segama ja lõpetas ravi ära. Muidu on naine hea südamega, saab kodus kõigega hakkama, kuigi ise käib tööl ja aega on vähe. Hiljuti kukkus ta kokku ja oli krampides, umbes tunniajase mäluauguga. EEG näitas, et ajus olid väikesed muutused, mitte küll kindel epilepsia, aga kalduvus sinnapoole.

Nüüd ma küsingi, et kas selline tujutsemine võib olla põhjustatud aju muutustest. Kui võib, siis kas selle (tujutsemise ja äkilisuse) vastu on abi? Naisest on täitsa kahju - ta on ise ka öelnud, et lihtsalt ei suuda ennast talitseda. Aga mina ka ei oska midagi teha. Andke mingit nõu.

Tänuga Max (30.a)

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Millist antidepressanti, kes määras? Kaua on võtnud? Kukkumised-teadvusekaod ei ole veel epilepsia või kalduvus sellele. Minestused, vererõhuprobleemid, ainevahetushäired jms vajab perearsti ja/või neuroloogi poolset konsulteerimist. Ka EEG näit (millest kirjutate) ei ole veel ainumäärav. Närvilisuse kõrvaldamine ja hingerahu saamine on psühhiaatri tegevusväli ja seega soovitan sellealast konsulteerimist.

Alustage perearsti juures, temal kõige põhjalikum ülevaade Teie varasemast ja praegusest terviseseisundist. Ühiselt siis otsustate, et milline tohter-erialaarst veel meeskonda kaasata. Närvilisus ja vihastamine on kõrvaldatav, enesega rahulolu on saavutatav. Sellest murest saate üle! Jüri O.-M: Ennet