suhtlemisoskuse puudumine 14.04.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

kui palju me lapsepölvest öieti pärit oleme?kui last on viletsate olude sunnil hoitud kuni koolini toas üksinda luku taga,siis mis tema loomulikust suhtlemisoskusest järele jääb?olen üks taoline case ja ausalt öeldes tunnen end tihti nagu oleksin pärit muinasjutust lapsest,kes oli tünnis üles kasvanud;kohati on elus see naiivsus ja kergeusklikkus olnud küll väga suur;minu meelest see ka väga halb näitaja pole,kui inimestest enamasti head usud,kuigi vahel on hilisem pettumus olnud suur;huvitav,kas Eestis on olemas suhtlemistreeningu rühmi,ei ole ju mötet arstide vahet joosta,kui juba loodud loll oled;haiget selga saab teha sirgeks joogaharjutusega,millega teha sirgeks viletsavöitu hinge?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mineviku "tünni" pole mõtet taga nutta! Elu toimub olevikus. Täieliselt õigus, et suhtlemisoskus on tähtis ja kui teda liht- ja täisminevik ei pakkunud, siis tuleb seda treenida ning harjutada Olevikus. Seda saab oma igapäevast tööd tehes ju iga päev teha.
Reegel järgmine: tegemisi võtta Mänguliselt ja olla võimalikult rohkem (oma sisus) ISE. Sellele lisaks ideomotoorne harjutamine - mõttes eelnevalt olukorrad "läbi mängida" ja siis ju enamus asju juba ette teada, tuttav. Ka analüüs õhtul, pärast päevaseid toimetusi. Pidada Näitleja-päevikut. Igast "müksust" tunda rõõmu, sest on veel midagi parandada. Minu printsiip on RNA (Raskused Näitavad Arenguvõimalusi).
Loe! suurkujude elulugusid ja õpi neilt. Enamus on end ISE koolitanud, harjutanud, treeninud. Tähtis on see, et KES Sa tahad olla ja milles oled andekas, geniaalne. Seda rada siis sammuda. Õnn on sellel rajal.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet