seksuaalse erutuvuse puudumine 04.04.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Mul teile 1 küsimus. Nimelt, millega on tegemist, kui inimene on sündinud täielikult mehena, kuid tal puudub seksuaalne tõmme (ei erutu) nii naiste kui ka teiste meeste vastu. Kas tegemist on mingi haigusega, ja kui jah, siis missuguse haigusega ja kas see on ravitav?

Minu küsimus on põhjustatud asjaolust, et ma ei taha kuidagi uskuda väidet, nagu täieliku sugutungi puudumine oleks üldse võimalik ning et sellise tungi puudumine oleks samas mingi eriline Jumala and tsölibaadi põhjendamiseks. Aga mulle üks preester väitis küll, et tegemist on Jumala poolse erilise anniga, astumaks tsölibaati ja selles püsida.

Loodan, et te olete nõus mulle seda asja veidike lahti rääkima (kasvõi üldjoontes, ala on's selline asi võimalik, ja kui on, siis millega võib tegemist olla, jne).

Mulle on Teie sisuline vastus oluline, sest olen usklik. Teadmatus loob aga võimalikke hirme ja lisapingeid...sest mu mõistus tõrgub uskumast, et kui mees, kes on sündinud terve mehena (koos kõigi sinnajuurde kuuluvaga: suguti, sugunäärmed jne) saaks elada nii, et tal ei teki seksuaalset erutust ja soovi partneri järele. Iseasi oleks, kui tsölibaadis elavad inimesed tegelevad pidevalt seksuaaltungi allasurumusega. Ka seda pean ma ebaloomulikuks, kuna Looja ju ise on loonud inimese meheks ja naiseks (eks ikka selleks, et nad mõnuga sigiksid).

Suured tänud Teile juba ette.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Isiklikud iseärasused on suht-suured. Suhtlemisel suhted kujunevad ja arenevad, õitsele puhkevad "tõmbed" pea kõigil - see on selline ürgbioloogiline kood . Anna aega atra seada. Usu-üksindus tsölibaadi näol pole bioloogiliselt just kõige Jumalikum. Jumal meid loonud ikkagi meheks ja naiseks, kui piiblisõnast lähtuda. Meestearsti jutul ka vaja ära käia - selgub (vajadusel) abistavate võtete register.
Bioloogiliselt on loomariigis sugupoolte esmavalik kehaliste võimete baasil e. järeldus - terves kehas terve seksuaalsus. Kehalist tervist tugevdades loome soodsa pinnase ka psühholoogilisele tõmbele (kehast rääkimata). Keha ja psüühika - see ju kaksainsus. See, et juba küsimusi esitad näitab, et SINUL SEDA TÕMMET JUBA PARASJAGU ON.
Head harjutamist, suhtlemist, konsulteerimist,
Jüri O.-M. Ennet