Kõris midagi... 27.02.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

LOR vaatas kurku ja ei leidnud midagi. Kilpnäärme praegune kontroll, näitas, et sellega on praegu kõik üsna normaalne (lähen sügisel uuesti kontrolli, sest enne olid proovid veidi korrast ära.. ultraheli näitas, et kilpnäärme struktuur on muutunud...) Gastroenteroloog ei arva, et kõri juures midagi segavat võiks olla midagi mao ja söögitoruga seotud...
Aga.... Mul on kõrisõlm väliseltki ikka natuke näha olnud (olen 47 a naine) ja selles kohas seestpoolt on tunne, et midagi segab toidu allaneelamist, näiteks väiksemad tükid (näit pähklitükid) jäävad sinna pidama - tunnen neid tükke; sealkohas jääb mul rõga pidama jm - see koht segab! Perearst on arvanud, et ehk on sressist... Aga mul pole praegu sugugi närvilist aega, olen palju hullemiad aegu elanud ja midagi sellist pole tundnud... Ja nüüd siis - tunnen midagi segavat kõrisõlme juures...
Kas see võib olla tõesti stressist - midagi nii segavat, et toidupalukesed jäävad kõrri? Ja mis stress see siis on, kui tegelikult pole nagu eriti suurt närveldanud?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

LOR jt. tohtrid ei leia, ärge siis "leelotage haiguslaulukest." Aga tunded ju on ja neid tundeid saab muuta.
Soovitused:
a) kaela pingeid vähendavad harjutused. Esiteks välised lihased: pea liigutamised ette-taha, paremale-vasemale, kerged ringid. Kaela-õlavöötme lihaste ringutus-pingust ja lõõgastus. Teiseks: kõri lihased (kaela piirkond) seest: ümisemine, kuristamine;
b) minu harjutus.
Töörõõm!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet