Mure ja hirm 08.02.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

OLen neljakümnendates naine ja tunnen pidevat muret ja hirmu, mis mind ühekski päevaks maha ei jäta.Umbes aasta tagasi tekkis selline emotsionaalne ülepinge, mille järel ei ole ma taastunud senini.Esmalt tulid pearinglused ja tasakaaluhäired, ei mingit iiveldust, seejärel hakkasid paistetama jala ja käeliigesed, ühel hommikul oli raske jalule saada. Kogu aeg on käed ja jalad higist märjad, ka üle keha on tohutud kuuma ja higistamishood.Ärkan öösiti õudusunenägudest märjana, millele järgneb omasoodu külmetamine.Õhtuti kardan oma voodisse minna, pelgan, et uni ei tule ja hakkab hirm halbade mõtete ees.Vahel jään meelega teleka ette magama, et oleks midagi teisiti.Peale vihastamist kellegi või millegi üle , tekib paari päeva pärast
kehale sügelev lööve, mis kaob mõne päevaga.Kätes ja jalgades tekib surin ja nõelad ning lihased on üle terve kere ülivalusad.Mõtlen omale igasuguseid haigusi külge, kõiki, millega minu sümptomid sobivad,olen mõttes kõik vähid läbi põdenud, jõud hakkab lõppema.Kohati tunduvad lihased jõuetutena ja kas on üldse mõtet , on tunne, et siia ma jään.Ükski asi ei tee rõõmu.
Kas on elu läbi või paistab kunagi veel mingit
valgust?
Pidevalt mõtlen, kas pean niikaua vastu, kui lapsed omale järjele saavad või suren ära.Iga täpp ja vistrik minu kehal on vähk ja seda juba paarkümmend
aastat.KUi lapsed sündisid oli helgem aeg.Lapsed on väga tublid ja saavad oma asjadega suurepäraselt hakkama, püüavad mingki turgutada, kas kogu selle jama on põhjustanud laste lahkumine kodust, tunnen e, neist nii puudust.
Olen kõinud psühhiaatril, nüüd pool aastat ei ole rohtu võtnud, täna aga olin sunnitud võtma, sest hakkab raske-süda klopib, sipelgad kätes-jalgades, lihased ülivalusad.Midagi ei edene.Teie vastuste lugemine on ainus tugi, mis mõelda aitab, tore, et peale minu on ka õnnetusehunnikuid , kes abi vajavad.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kas kogu selle jama on põhjustanud laste lahkumine kodust, tunnen e, neist nii puudust? Eks siin see põhipõhjus asub. Suhelda saab ju virtuaalsete vahenditega. Tähtsaim, et neil hästi lähev ja vastastikune mõistmine on. Varsti tulevad lapse-lapsed ja siis olete jällegi vajalikum.
Rohtu kasutada ajutiselt, harjutused-kehaline olgu tähtsam, uued "prillid" e väärtushinnangud aga see peamine. See uus hoiak, uus suhtumine ja uus tegutsemine on peamine. Ja selleni jõuate vaid läbi harjutuste.
Mõtte-vestlused ja päevikuvestlused on suureks abiks.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet