suur mure 26.12.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Minu tütar on juba pikka aega haige.Tal vahelduvad meeleolud ükskord aastas ja mõnel aastal ka kaks korda .Algab haigus sellega,et ei saa magada ja siis tekib tegutsemise tahe ja lõpuks viha lähedaste vastu.Teda on ravitud haloperidoliga ja kabramasepiiniga ja nii juba paarkümmend aastat,aga haigushood ikka korduvad ja üha raskemalt.Ta on abielus ja tal on 10 aastane poeg.Haiguse perioodil kannatavad kõik rängalt,laps sellepärast,et ema norib isa ja vanaema kallal,süüdistades asjades mis pole tõsi ja ässitab lapse ka kõigi lähedaste vastu üles.Ei oska kuhugi pöörduda,kunagi oli psühhohaiglas perenõustamine aga nüüd pole.Kui tütrel on normaalsem periood,kas siis võib talle rääkida,mis ta kõik teinud on,raviarst ütles mulle,et mingil juhul ei tohi vanu asju talle meelde tuletada ja pojale ei tohi ema haigusest ka rääkida.Palun soovitage kuhu ma peaks pöörduma.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Peale Haloperidooli on kaasajal terve suur hulk uusi arstirohte - soovitan neid proovida (koostöös psühhiaatriga). Parema koostöö huvides (vajadusel) võib ka mõne teise psühhiaatriga, kes teda tunneb ja ambulatoorset kaarti näeb), nõu pidada.
Elu on olevikus ja seetõttu liht- ja täismineviku ütlemisi-käitumisi Ei ole mõtet päevakorda tõsta. Poeg on noor ja elagu noorte elu - Ema muredest-haigustest talle praegu vara rääkida. Elagu tervislikult, suitsuta, õlleta ja tehku sporti.
Veelkordselt: õige ravim, sobilik ravim ja regulaarne ravimi võtmine.
Koostöö psühhiaatriga!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet