Tõsine probleem. 18.12.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen meessoost, 16 aastane, 11. klass. Veidi rohkem kui aasta jooksul on mul tekkinud probleemid, mis on aina süvenenud, eriti kahel viimasel kuul.

1.Derealisatsioon: Ümberringi tundub kõik mulle ebareaalne, justkui vaataksin läbi halli udu, silmad lähevad fookusest välja. Selgelt näen vaid otse ees olevaid objekte, kõrval on kõik udune,.
2.Raskused keskendumise, mõtlemisega, mõtlemise alustamisega: Kerged ülesanded nõuavad tõsist, väsitavat mõttetööd, et neid lahendada, raske on jälgida juttu, raamatu teksti, filmi vms. + aju lülitab ennast tihti väsinult soovimatult lihtsalt justkui puhkeseisundisse, nii et üldse ei mõtle. Õpitulemused tohutult halvenenud, varsti eksamid...
3.Halb mälu, eriti lühiajaline - pole meeles nt. minutitagused vestlusteemad, mida täpselt tegin, kuhu asjad panin. Meenutada üritades pole võimalik luua mingit süsteemi, lihtsalt ootan, et kas tuleb meelde või mitte.
4.Väsimus - Võin magada 14 tundi järjest ja tunnen ennast ikka väsinuna, päeval peale kooli magan. Kogu aeg on veidralt unine tunne, pea on raske ja/või valutab. Füüsiline koormus väsitab kiiresti, trennis enam ei jõua käia.

Tundub, justkui oleks koguaeg kergelt purjus, kuid on halb olla, pea käib viimasel ajal tihti veidi ringi. Ei tunne peaaegu ühestki tegevusest rõõmu, kuid ei arva, et olen depressioonis. Võtan praegu teist nädalat zoloftit, siiamaani pole aidanud. Üritan tõsiselt leida oma probleemile lahendust, sest ei suuda nii mõttetööd teha. Siiamaani pole efektiivset abi leidnud..

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1.Derealisatsioon
2.Raskused keskendumise, mõtlemisega, mõtlemise alustamisega
3.Halb mälu
4.Väsimus
Nende kõikide kaebuste ühisnimetaja Sinul on - VÄSIMUS, õpi- ja puhkerežiim ei ole tasakaalus. Külakiiget sa ju ka ei saa ainult ühes suunas kaugele-kõrgele lükata, aga õpitööga Sa just nii teed. Puhkus ja õpitöö on kokku tervik-kiige.
Uneaeg korda, muu (sportlik) puhkus korda, minu harjutus - õpetab lõõgastumist. Õpitöödes teha valikuid - kõike ei jõua. Olulist aga ikkagi jõuab. Spikker aitab - õppida, eritstada oulist.
Ole julge ka puhkama. Veidi rahustvat teed, vajadusel ka arstirohtu.
Jüri O.-M ENNET