hirm ja valu 05.12.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen mures oma ema pärast. Peale isa surma (isa suri vähki) on emal kinnismõte, et ka tema on haige.Pole vist olemas varsti eriala arsti, kelle juures ta pole käinud.Ta külastab pidevalt psühhiaatrit,võtab palju rahusteid,aga kasu pole neist üldse.Iga natukese aja pärast hakkab ta uut haigust otsima,kuna tehtud on palju uuringuid, siis pole ükski arst midagi hullu leidnud,viimati tehti kompuuteruuring.Selle asemel, et tulemustest rõõmu tunda,läheb ta uue arsti juurde haigust otsima.Tema sõnade kohaselt on tal pidevalt meeletud valud ja ükski rohi nende vastu ei aita.Nüüd on ta saanud ühelt arstilt diagnoosi -tal on valusündroom.Haigus küll, aga see pole " õige" haigus, sest kindlasti on midagi veel - nii arvab tema. Kogu aeg tal sees ju valutab,aga ükski arst ei leia selle valu põhjustajat.Minu meelest on ta arstisõltlane ja rohusõltlane, sest kui üks arst talle rohtu ei anna,läheb ja otsib ta teise arsti, kes rohu kirjutaks.
Minu küsimus- kas see haigus "valusündroom" on psüühiliselt tekitatav haigus(mõtleb ise valu välja) ja kuidas ma saaks ema aidata.Tunnen, et jõud hakkab mul endal otsa saama - olen kutsunud koju kiirabi, viinud teda kiirabisse (põhjus soolte sulgus,sest kõht tahab lõhki minna valust jne) - kõikjal olen saanud arstidelt vastuse -tal on psüühiline probleem.Kui räägin emale, et tal tuleb mõtlemist muuta,pole põhjust, mis valu tekitaks, siis vastab ta, et tal on valusündroom ja sellel pole mõtlemisega midagi seost,et ta ei saa ise valu välja mõelda).Ometi ole käinud kõrgkoolis loengutel, kus just endale sisendamisest on räägitud. Eriti haigeks jääb ema siis, kui on kuulnud mõne tuttava haigusest või surmast,siis heidab ta voodisse kurtes jubedaid valusid, nii et kui ei teaks, et see läheb mööda,on tunne kõige hullemast...
Palun abi - mida teha, kust leida selle haiguse kohta infot.
Tänan!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tulge Emaga vastuvõtule ja võtame selle valu ä r a!
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet