antidepressandid ja seksuaalsus 20.11.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

tere! kogemus cipramili ning fluxiga on olnud selline, et antidepressantidega kaasneb positiivse mõju mõju kõrval väga negatiivne mõju seksuaalsusele - kaob igasugune huvi seksi vastu ning väga raske/võimatu on orgasmi saada.
kuna mul niigi nimetatud valdkonnaga ülihästi ei ole, siis selline kõrvaltoime lööb pereelu kõvasti sassi :(
kas antidepressantide hulgas on ka selliseid, millel nimetatud kõrvalmõju ei ole?
ette tänades
34-aastane naine

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

See "kõrvalmõju" on eelkõige depressioonist, aga veidi ka rohust -AD-st.
Kulla 34-aastane naine! Olles sirvinud minu varasemaid soovitusi on ilmselt silma jäänud minu ravi-printsiip - Enneti ristkülik diagonaaliga ja "uued prillid."
Ainult rohust ei aita, ainult rohtu võttes asjad (tervenemine) ei edene piisavalt. Vajalikud on ka harjutused (5-rühma: sotsiaalsed, kehalised, vaimsed, hingelised, religioossed). Vajalik on leida enda südame jaoks uued prioriteedid, uus hoiak, "uued prillid" ilmaelu tunnetamiseks - kogu maailma mured sinna südamesse ju ei mahu ja ei peagi.
Intiimelu osas on suureks kasuks minu harjutus - muude asjade (stressist vabanemine, enesekindluse suurenemine, depressiooni kõrvaldamine, hingerahu jne) kõrval see harjutus parandab ka väikevaagna elundite verevarustust ja seega - intiimelu.
Arstirohte mina juurde ai soovitaks, naistearst aga oskab kindlasti omapoolselt midagi soovitada.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet