mure õe pärast... 02.11.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kirjutasin mõni aeg tagasi Teile kirja teemal kus muretsesin oma puudega õe pärast,kes on vanem naisterahvas ning elanud juba pea 20 aastat koos skisofreenikust mehega,abielus nad muide ei ole ja ka ei ole mees tema juurde sisse kirjutatud:Probleem on selles,et viimastel aastatel on mehe skisofreenia süvenenud ning lisandub ka alkoholism,väljendub skisofreenia põhiliselt elukaaslase kiusamisena,peidab ära võtmed,dokumendid,raha,ei pea puhtust,ööseti ei maga ja ei lase ka teisel magada,pidev jutuvada...väga väsitav,õde sai infarkti kui ta talle öösel magamise ajal külma vett pähe valas,õe närvid on viimseni pingul....Tema raviarst on Dr.Soomere Jämejala psühhiaatriahaiglas.Saime temaga telefoni teel rääkida,kuna meie,lähisugulased,elame Tallinnas,nemad aga Viljandis.Ning dr.Soomere vastus meile oli selline,et sundravile saab inimest panna ainult kohtu kaudu....
Tulgu aga õde tema vastuvõtule kui tahab rääkida...õde on seal käinud küll,ning ainus mis dr.Soomere ütleb,on see,et haige saab ju endaga hakkama ning tema ei näe põhjust teda ravile panna ja alkoholiga pahuksis olevaid patsiente nemad üldsegi ei ravi....seega tundub olukord täiesti lootusetu...ka ei saa inimest panna ravile vastu tema enda tahtmist...täielik kurioosum,oleme kohutavas mures õe pärast,sest ta on muutunud täielikuks inimvaremeks,psüühiliselt täiesti kurnatud,väljapääsu olukorrast aga ei ole,sadist võimutseb tema üle ja naerab ise habemesse,kusjuures teiste inimestega vesteldes ja ka arstide juures,jätab ta täiesti korraliku mulje ning ajab tarka juttu.Veel kord küsiks Teie käest,mida Te soovitate ette võtta,kuidas oleks võimalik seda olukorda lahendada.
Lugupidamisega mures sugulased.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mõtteid mitu: a) sellele meesterahvale (skisofreenia ja alkoholism) sotsiaaltöötajate kaudu omaette elamispind mureteseda; b) koos sotsiaaltöötajatega (eelkõige ikkagi siis juba nemad) sellele mehele ravi organiseerimine; c) õe raviga arvatavasti ei ole probleeme, ravida; d) kui elukohta ei vaheta (see mees), siis agressiivsuse korral korraldada tahtevastane hospitaliseerimine (jällegi koostöös sotsiaaltöötajaga); e) õele uus elukoht vaadata.
Kannatlikkust ja tegutsemist!
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet