keskendumis raskus,mälu häired 25.10.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tervist.
Olen 21a II kursuse üliõpilane Tehnikakõrgkoolis.
Juba aastaid(keskkoolis ja ka põhikooli lõpus) on olnud probleeme keskendumisega õppimisele. Keskkooli sai kuidagi läbi pusitud,kuigi raskustega. Keskkooli alguses suutsin materjali endale selgeks teha kuid kontroltöö saabudes oli kõik nagu peast pühitud. Nüüd II kursusel olles on tõsised raskused õppimisega ja mõtlesin abi paluda.
Kodus tööks õppida üritades ei suuda keskenduda materjalile,lihtsalt mõtted lähevad mujale ja nii ta lõpuks jääbki õppimata.
Tihti esineb ka mäluhäireid nagu näiteks peale õhtusööki peale paari tunnikest nõuab tõsist pingutust meenutamaks mis ma õhtuks sõin. Ja tihti olen näiteks garaazis tegelenud mõne asjaga ja siis peale tegevuse lõpetamist unustanud tööriistad laiali jne.
Just teeb muret see,et ei suuda midagi meelde jätta.....õppejõudu kuulates ja lugedes materjali on asjad ainult hetkeliselt meeles.
Olen ka karsklane ja mitte suitsetaja....et see nagu ei tohiks mõjutada mälu.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psüühilised võimed on samuti treenitavad ja arendatavad, nagu kehalisedki. Ja treeningpritsiibidki on samad. Ja need on: a) õige õppimine (aine strutureerimine, visualiseerimine, üldiselt üksiku suunas minek, mõnu ja naudinguga, nagu trennis. b) Puhkus taastab jõu. Puhkus nii õpitükkide vahel kui ka öine puhkus. Siin sobilik minu harjutus ja vt. soovitused uneks. Puhkus on smavõrd tähtis, kui õppiminegi! Samavõrd.
Kas vererõhk ei ole liigselt mada? Kas kehaline aktiivsus liigselt tagasihoidlik?
Rohkem mägulisust, siis ka meeldejäämine parem. Kui ennetähtaegselt ja targana sureme, siis ikkagi Jobu. Ja seda küll vaja ei ole. Kui kurvameelselt tark, ka siis ei ole asjad korras.
Mõnikord tuleb kasuks ka akadeemiline puhkus. Mõnikord ka veidi ergutavat tohtrirohtu (Fluanxol 0,001 - 1-2 tabl. hommiku).
Õiget asja, õige metoodikaga, õigesti puhates, õhina ja rõõmuga - see ongi Õnne valem. Ja seda õnne vaja teistega ka jagada!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet