mure 23.10.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

ma õpin nii palju ja pühendan palju aega õppimisele, kõik on selge aga kontolltööd tulevad naeruväärsete tulemustega ja sellised vead on,et anna olla. kuidas mul kõik valesti läheb? teised, kes ei paiguta aega ja muret nii palju õppimisele, saavad kah paremaid tulemusi kui mina. mis värk on? enne olid mul tulemused paremad ja vaeva pidin ma kah vähem nägema. ma ei jaksa enam, mul on nii kõrini.miks ma edasi ei arene ja mitte millegagi hakkama ei saa? no tõestii, kuidas ma ei suuda saavutada hiilgavaid tulemusi, kui mu teadmised ei ole nii väikesed, nagu tööd näitavad?? aitake, mina ei jaksa enam..
mul tekivad kahtlused ja küsimused kõige mõttetumates asjades, mida ma olen koguaeg teadnud ja läbi ja lõhki tundnud aga mingi hetk ma ei mäleta ega tea midagi sellest asjast enam ja ongi kõik. kõik asjad kaovad järjest niimoodi.
ma olen näos rohesinakas ja laiguline, silmad kuivavad öösiti ära niiet valus ja ebamugav on silmi pilgutada, ma räägin unes ja ei puhka tihti korralikult välja. ma ei ole ammu pikalt ja südamest naernud nagu vanasti. mul ei ole enam selliseid häid lähedasi sõpru, kellega ma mitu tundi järjest rääkisin. üks minu sõpradest leidis endale poisi, nagu ka minagi ja teine läks kesklinna elama. muidu elasid nad mõlemad mulle väga lähedal. nüüd ei ole mul kellegagi rääkida peale oma poisiga aga ma ei näe teda igapäev ja isegi, kui näeksin ei aita see mind tihti piisavalt. ma ei taha et ma hakkaksin kunagi oma muresid alkoholi klaasi uputama. ma ei suitseta. ma olen närviline. mul toimub taandaerng, mind ei saa mitte miski aidata, ma ei näe kuskil väljapääsu. kord tunnen end jubedalt ja nutan, siis tunnen, et kõik on okei tegelikult et ei ole põhjust nutta ja et kõik saab korda, varsti lõpetan kooli ära ja mul on tore ja hea hoolitsev poiss aga siis mõtlen, et kõik on ju metsas ja halvasti ning langen jälle masendusse. see toimub koguaeg. proovin koguaeg nendest masendavatest mõtetest põgeneda, see õnnestub vaid väliselt, varsti ma ikkagi murdun.
kui toimub mingi ekskursioon või midagi ja ma tahan sinna minna, tuleb mul tunne, et ma ei vääri seda ja peaksin rohkem tegema..koristama ja õppima.. tekib masendus ja ei tahagi sinna enam minna sest ma ei vääri lihtsalt mitte midagi, kuna ma olen liiga mõttetu inimene teiste jaoks, ka endale. mul on mingi haigus näos see tekkis alles äsja - kaks laiku, mida ma kreemitan ühe
ravikreemiga, muidu need ajaksid nahka, need näevad välja nagu armid, sellise õrna ja pehme nahaga. vahepeal lähevad jälle suuremaks. silmaalused on sinised. alles oli silmapõletik. mul on kaks korda esinenud närvi kaudu migreeni hoosid.. kooli ajal ja suvel st ma ei näe korralikult, jutt on segane, nii minu, kui teiste oma ja ei tunne enam osa oma keha, näen mustreid. esinevad
unehäired ja silmanägemine on halvenenud simade väsimuse tõttu, kuna silmad ei puhka välja. olen sportlik inimene, kuigi enam trennides ei käi, kuid osalen aktiivselt kooli spordi võistlustel jne. olen 16 aastane tüdruk.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Koolisüsteem on selline ja liigselt hoolsatel lähebki sageli õpi-asi sassi. Soovitused:
a) uneaega-puhkust julgesti suurendada. Puhkusele läinud aeg on vaid võiduaeg. Ka päeval teha pause, lõõgastushetki;
b) õppetükkide osas on järgmised mõtted: 1) enne vastavat õpitükki sisendus, et see aine ja see kodu/koolitöö on mulle lemmikaine ja pakub suurt rõõmu ning saan asjadest kooralikult aru. Sellist "palve-sisendus" teha paar korda. 2) Olulisemad kohad õpitükis alla joonida, et selle alusel siis korrata. Teha nagu spikrit. 3) õppimise ajal mõelda (teha seda palve-sisendust), et selle tüki vastamine koolis tuleb mul korralikult välja ja see meeldib mulle. Kogu koolitööd võtta "veidi lõdvemalt" nagu mänguliselt. Õpetajad peksid ju muretsema, et korraliult ei õpeta. 4) õppida õppimist.
c) sõpradega suhelda, vanematega oma probleeme arutada;
d) rahunedes-puhates rahunevad ka need laigud.
e) Ole rõõmus, elu ju ilus!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet