äkkviha 13aastasel poisil. 22.10.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

tere! Mure järgmine, poeg õpib koolis normaalselt, tundi rikkuvate poiste hulka ei kuulu, aga korra veerandis oskab oma käitumishinde nii ära rikkuda, et käi või mööda seinaääri...
ise töötan samas õppeasutuses õpetajana ja olen korduvalt saanud piki päid-jalgu oma kasvatamatu poja pärast.
Nimelt ei allu ta -ise ka ei tea miks- õpetaja korraldustele, läheb neil eest ära või saadab nii roppude sõnadega pikalt, et häbi kohe.
Kodus ei käitu kunagi halvasti, räägime omavahel palju, teeme igasuguseid asju koos... viimase pahanduse järgselt panin aja kinni lastepsühhiaatrile, aga sinna on kuu aega oodata.
Ma näen, et poiss ei tunne end nende pahanduste järgselt end üldse hästi, tal on häbi, ta läheb ja vabandab...aga pätipoisi silt on tal siis juba küljes...mitterahuldav kindlustatud...ja mina läbikukkunud lapsevanem.
Koolipsühholoogi juures käib ta küll, kui saab, aga too käib me koolis korra kuus(maakooli viga?)
Kuidas õpetada poega vihahooge (või mis iganes need on) talitsema, suunama. Kuidas ise sellega toime tulla, et kaastöötajad kipuvad mu pojale diagnoose panema... ja see teeb haiget ka...

ette tänades õpetaja Eve Järvamaalt

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Koolisüsteem on praegu Lapsevaenulik ja hoolsad õpilased lähevadki stressi, depressiooni, sulguvad endasse (koguvad endasse neid pingeid) ja siis plahvatavad. Lahendused:
a) õpi ja puhkerežiimi korrigeerida. Puhkust rohkem ja õpitükke vähem. Õpetada olulist ja elbaolulist eristama, õpetada õppimist, õpetada spikri tegemist (olulist esile tooma);
b) kehaline aktiivsus (sport, kehaline töö),
c) räägi lapsega e. las koolilaps räägib, PIHIB. Mitte ei "pinni", ei urgitse jne. vaid ta ISE puistab südant.
d) rahustavad teed ja protseduurid;
e) vajadusel tohtrirohtu veidi abiks.
OLULINE, et lapse MINA maha ei suru. Kool ja kasvatamine ju õpilase jaoks, tema MINA kujundamiseks.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet