Ärevushäire (vist) 14.09.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

on tekkinud järgmine olukord. Augusti algusest läksin ühte küllalki tuntud firmasse erialapraktikale. Sealne olukord lõi mu nii verest välja, et iga päev koju tulles tekkis tahtmine nutta ja küsimus, et kas nii igav saaki elu olema. Ootasin oma praktika lõppu nagu hingeõnnistust, et siis saan uuesti magada nii kaua kui vaja ja ei kipu enam ka puhkepäevadel kell 7.30 või 8 ärkama (enne seda aega ei olnud minu jaoks mingi küsimus 10-11 tundi magada).

Siiski sellist rahu praktika lõppemine kaasa ei toonud. Ikka jäi muretsemine, et mis nüüd edasi saab ja läbielatu vastikus ka kummitas mõtteis.

Peale praktika lõppu järgmisel nädalal sain tööpakkumise, mis ideaalselt mu plaanidega sobib ja parem olla ei saakski. Käisin vestlusel ära ja peale seda valdas mind kohutav kartus selle ees, kuidas ma ikka tööga hakkama saan ja kas päevad saavad jälle nii pikad ja sisutud olema. Mõistusega saan ma aru, et seekord lähen ma tööle, kus juba tööandja huviks on mulle tegevust leida ja et kuna ma alles koolist tulen, siis minult ei oodatagi, kes teab mida. Mõistusesse on see kõik kohale jõudnud, aga mingisugune näriv ja häiriv tunne on ikka alles. Õhtuti ei suuda ma enam kuidagi uinuda ja kui siis mingit vahendit võtta, mis uinumist soosib, siis ärkan üle mõistuse vara ja jään voodisse und ootama. Üles ärgates on tunne, et süda klopib ja käed värisevad ja selline ärevus on, et muudkui vähkren ja katsun mingit tegevust leida, aga see ei aita - und ikka ei tule ja nii ma hommikuni virelengi.

Olen mõistusega aru saanud, et muretsemiseks pole põhjust, kuid magada ei suuda ja vahel päevaselgi ajal on rahutus nii suur, et ma ei suuda olulistele asjadele keskenduda. Ma mõtlen, et tööle minek (järgmisel nädalal) peaks olukorda lihtsustama, kuid omaette muret tekitab see, et kui hea töötaja ma olla suudan, kui ma magada ei saa ja olen koguaeg uimane.

Kuidas ma ennast ise aidata saaks ja kas peaks ka psühhiaatri poole pöörduma?

Ette tänulik

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

vt. varasemaid soovitusi unehäirete osas otsinguga (klahvid Control ja F üheaegselt) minu vastustest kirjadele.
Uus töökoht ikka tekitab pingeid, aga need on kõik mööduvad. Apteegist saate ka retseptivabalt rahustavaid aineid - proovige. Kui tervis (jalad) lubavad, siis 4-6 km jalutuskäik õhtul rahustab, võtab üleliigseid pingeid maha.
Teil ju kooliharidus on, töökoht on - tundke sellest RÕÕMU!
Tööd tuleb võtta näitemänguliselt - näitlejad ju ka harjutavad ning lavastaja (asutuse juhtkond) annab korraldusi, et lugulaul parem tuleks. Näitlejad soovivad proovi minna, soovite Teiegi elu-töö-näitelavale minna.
Head näitlemist ja rahulikku und, kauneid unenägusid!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet