Ülitugev masendus 09.08.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Mul on kaks last ja mees, teine laps on alla aastane. Probleem seisneb selles, et olen viimasel ajal muutunud üliärrituvaks. Ma karjun oma mehe ja laste peale, ei kontrolli enam üldse kuidas ja mida ma suust välja ajan. lisaks sellele ei taha ma enam midagi teha- ei kodus ega mujal. Pole tahtmist enam isegi hambaid pesta jne. Kõigeks pean ennast tohutu tahtejõuga sundima. Mitte ükski asi ei paku pinget. Algul üritasin ma seda pidevat masendust ravida sellega, et käisin poodide vahet ja ostsin mõttetusi kokku või tahtsin pidevalt kusagil väljas käia- peol jne. Ei aidanud, kuigi kõik ütlesid, et mul on lihtsalt vaheldust vaja, et lastega kodus istumine väsitab jne. Nüüd on asi nii kaugele läinud, et ma ei talu praktiliselt isegi seda, kui keegi väheke kõvema häälega räägib, lisaks on mul pidevad enesetapu mõtted- elu tundub lausa talumatu. Mõnel hetkel ma kössitan lihtsalt nurgas ja soovin sinna jäädagi. Väga tihti on tunne, et ma vihkan oma lapsi ja meest, teisel hetkel on mul nendest nii kahju, et nutan omaette. Viimasel ajal on masendus läinud nii suureks, et raskusi on enda vaos hoidmisega, et mitte lastele millegagi virutada, kui nad jonnivad jne. Kas psühhiaatri vastuvõtule pöördumiseks on saatekirja vaja ning kas Te oskate Tartus mõnda soovitada?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kui Mees käepärast, siis tehke veidi tööjaotust ja saate tegemistele (eriti vaimsetele) kergendust ning vaheldust. Julgelt võite ka Vanemaid (kui nad elus ja abivalmis) veidi appi kutsuda. Lugege B. Spock´i raamatut "Meie laps" ja siis ei närveeri Te iga tühja-tähja peale. Loomad ju pidevalt ei närveeri, nad kasvatavad, hoolitsevad, võtavad seda loomulikult. Andke endale julgust öösel puhata ja ka päeval veidi hinge tõmmata. Mõned vähemtähtsad asjad võib ju esialgu ka tegemata jätta.
Psühhiaatrile minekuks saatekirja vaja ei ole. Järjekorrad (meie meditsiini-ime!) võivad lisa"rõõmu" tekitada nagu lasteaedade koht - enne pensionile minekut saabubki sinu järjekord. Pika järjekorra puhul minge kindlasti Valvetohtri jutule - saate kohe samal päeval. Tohtrid on kõik head, hingeline sobivus selgub esmapilgust.
Loomulikkust kasvatustöös, julgust puhkuseks ja tegemiste delegeerimisel, nautida Laste lapsemeelsust.
Olete tubli!
Jüri O.-M. Ennet