paanikahäire? 08.08.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! N, 64 a. Kas paanikahäire võib langetada vererõhku? Perearst saatis mu meie polikliiniku kardioloogi juurde, sest õhtupoolikuti langeb vererõhk u 80/65, pulss samal ajal 90-100. Mõnikord tekib kuklas äge kangeks tegev valu, nii et ei saa liigutada. Öeldakse, et olen näost siis lubivalge. Ei iivelda. Pole osanud midagi muud teha kui joonud kanget kohvi. Mis tundub aitavat. Kardioloog ütles, et EKG on korras ning tõenäoliselt on mul hoopis paanikahäire. Ma ei tea, kui arst nii ütleb, küllap siis on. Kas on ehk mõnd lihtsamat retseptita rohtu? Kardioloog kirjutas metoprololi pulsi langetamiseks, aga seda ei julge hästi võtta, sest vereõhk langeb nagunii. Või on siin küsimus selles, mis mida põhjustab? Enda (ja ka teiste) arvates olen ma küll rahulik ka siis, kui end halvasti tunnen. Tänan!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mõnikord võib ju olla ja on ka mitu häiret korraga. Üks neist siis suuremal, teine vähemal määral Inimest häirimas. Mõõdukalt (paanikahäirete osas pakutud) harjutused on igal juhul kasulikud. Väikesed annused (25mg kuni 50mg; ei tea ju Teie kehakaalu) metoprololi rühma rohtu (näit. Betaloc ZOC) on tahhükardia (südamepekslemise) osas kasulikud kõrvaldajad, suuremad annused toimivad juba oluliselt ka vererõhule. Valocordin-Diazepam tilgad on ka nii psühholoogiliselt (psüühiliselt) kui ka kehaliselt-kardiaalselt rahustavad 2-3-4 tilka - proovige.
Minu palve-sirutus-painutus harjutus on kindlasti väga hea.
Olemasoleva info alusel ei oska rohkem soovitada.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet