kas see on depressioon või midagi hullemat? 19.06.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere
Kas võiksin viimases hädas abi saada antidepressantidest, kui mul (juba umbes 5 aastat!) alljärgnevad süptomid:
1. peavalud (ilmselt "mõtlemisest")
2. keskendumishäired. Nt ma ei suuda ajalehe artiklitki lõpuni lugeda, sest pea nö. väsib ära. Rääkimata raamatutest. Kui ongi tegemist mingi lühema tekstiga, siis lõppu jõudes on algusest meeles vaid üksikud (suhteliselt ebaolulised) katked tekstist. (nt. numbrid ei seisa absoluutselt meeles).
3. on tekkinud vajadus alkoholi järele.
4. Käivad peal nutuhood. Täpsemalt ehk enesehaletsusehood.
5. On tunne, et pea oleks enamuse ajast justkui vatti täis. Täpsemalt on tunne, et justkui "fail oleks täis" ja midagi juurde ei mahu:). Seda on ehk raske mõista aga nii see on.
6. tunnen sellisena perele end täiesti ebavajalikuna.
7. meeleolud kõiguvad - kui mõni päev ongi justkui nö. rõõmsam, siis hetkega võin muutuda ja langen masendusse (vist tsüklotüümne isiksusehäire). P.S. iga väiksemgi ebameeldiv asi ajab endast välja - siis tuleb justkui sein ette ja nii ei suuda üldse adekvaatselt mõelda. See ei tähenda seda, et hakkaksin asju loopima vms, pigem just elan seda enda sees välja.
8. õhtul lähen magama ja mõtlen, et oleks hea kui hommikul enam ei ärkaks.

Olen kõigest sellest eelpoolnimetatust lükanud edasi ülikooli lõpetamise (sel kevadel). Teistele on jube raske põhjendada, et ei suuda materjali haarata, analüüsi teostada jne. Ei julge kellelegi öelda ka, et olukord selline, sest teistele ei taha kõike kurta, sest kõik on harjunud, et olen ka teistsugune olnud. Teised näevad lihtsalt aeg-ajalt et olen närviline, kärsitu (aga samas väga heatahtlik:)). Tunnen suuri süümepiinu, et ei pööra lapsele nii suurt tähelepanu kui ta tahaks, väljas käia ei taha, suhtlen teistega ainult nii palju kui vaja.
Vist sai kõik kirja...
Kas mul on veel lootust endiseks saada või on rong läinud......

Lugupidamisega

M.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lootus alati jääb ja need häired on kõrvaldatavad.
Tundke rõõmu Lapsest!
Soovitused:
1) Puhkerežiim paika, andke endale julgust ning võimalust õhtul-öösel puhata. Puhkus taastab rõõmu!
2) Kehaline aktiivsus aitab pingetest vabaneda ja Alkot siis vaja ei ole. (praegu maandate oma pingeid alkoga).
3) Tehke seda minu harjutust - paraneb aju verevarust ning aju funktsioonid, õppimine, mälu.
4) Mitte unustada sõprussuhteid.
5) Laps on parim psühholoogia valdkonna õpik - jälgi ja jäljenda (omal tasandil).
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet