Närviline teismelise ema 07.04.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,doktor!
Olen 14 aastase tütre ema.Aasta tagasi läksin oma abikaasast lahku.Kuna maja oli abikaasa oma, siis tuli muretseda uus korter, õnneks küll rahaliselt eks toetas ning saime tütrega endale uue elamise.Seoses sellega aga on mul lapsega tekkinud meeletud konfliktid, sest ta ei taha mind absoluutselt aidata ei remondi tegemisel ega muudes majapidamistöödes.Remonti teeb meil küll palgaline maaler, aga koristada on ikka vaja ning igakord tekib tütrel küsimus:miks mida pean? Suhtumine ongi selline, et mina peaksin talle kõik ette-taha ära tegema ning tema tuleb ja tarbib ainult.
Pikk eellugu, mis pole küll otseselt asjasse puutuv, aga tahtsin natuke tausta avada.Sest probleem on mul tegelikult iseendaga.Mina, kui vanem ja targem,peaksin suutma oma teismelisele asjad RAHULIKULT selgeks teha, aga ma ei saa sellega hakkama.Lähen alati nii marru, kui ta mulle jälle vastu porisema hakkab.Häbi tunnistada, aga olen ükskord ka käed käiku lasknud.Siis saingi aru, et pean endaga midagi ette võtma,sest see pole enam normaalne.Pole eluaeg sallinud inimesi, kes ei saa sõnadega asju selgeks teha ja nüüd olen ise selline?!?
Abielus olin kogu aeg alla surutud, sest abikaasa oli alkohoolik ning kui ütlesin midagi sellist, mis talle ei meeldinud, hakkas ta jooma.Kuna ma seda ei soovinud, siis neelasin paljutki vaikides alla.Kuni lõpuks sai mõõt täis ning lahkusin tema juurest.Nüüd aga on mul selline tunne, et valan selle aastaid endasse kogunenud viha oma lapse peale.Ometi ma ei taha seda teha, aga teen.Mis peaksin tegema, kas tulema Teie vastuvõtule? Nii ei saa asi enam jätkuda.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psühhiaatri vastuvõtule - saate pingetest valla.
Tütrega korralik töödejaotuse graafik, kes poes, kes ja millal nõusid peseb, kes sööki keedab, kes lilli kastab, kes tube koristab. ja seda sõbralikult, mitte "kättemaksu"-meetodil.
Aga eks see puberteediiga on kanagu "vasika kepsutamine kevadisel aasal." Noortest tuleb ka aru saada ja koolisüsteemi jaburus teeb neid lapsi ka närviliseks.
Heaga saab head korda saata, närviliselt saab vaid "närvid krussi."
Kuidas isa-Robert ka Tütart ja Teid abistab, toetab, remonti korraldada aitab?
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet