narkomaani kui sõbra mõjutamine paremale teele 28.03.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on mure ühe tuttava pärast, keda pole ammu näinud ja nüüd kui kohtusin, siis sain teada ja nägin, et ta on hakanud enda kallal kuritarvitama narkootilist ainet nimega GHB/kork. Ühe koguse ehk siis ühe korgi asemel manustab ta kaks korraga ning seda igapäevaselt sellise tempoga. Jääb ööklubides alati magama ja pärast lohistatakse teda taksosse hommiku poole. Kõik tema firmaga seotud tööasjad on tuksi läinud ning sõbrad on tast juba seetõttu loobunud, sest ta on kõigile võlgu ning ei pea lubadusi. Ta on hakanud viibima seltskonnas, kes on kõik sellest ainest sõltuvuses.
Mida annaks teha, et seesuguses olukorras sõpra aidata, mida talle rääkida, kuidas teda mõjutada ?? Kasvõi alguses vähendama koguseid või talle lihtsalt enesekindlust sisendada, et ta saaks ka ilma ennast üledoseerimata elada õnnelikult??
Mul on tõsiselt mure isiku üle, sest välimuse järgi, sest ta on tõsiselt näost ära vajunud, silmade alla on tekkinud juba suured kotid ning on näha, et kui teda ennast kokku võtma ei saa mõjutada, siis ei tea millal ta ükspäev kolmekordse annuse võtab..

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

KIIRELT ja kohe ravima.
Aitab psühhiaater ja veelgi parem - minna Wismari Haiglasse.
Jutud, "paitamised", lubadused jms. ei aita. Aitab narkoloog ja kardinaalne elukorralduse muutus. Ja kui Ta seda ette ei võta, siis tulevad matused ja ... targemad elavad edasi.
Ühiskonda (kahjuks) ei huvita niivõrd see üksikisik: a) teatakse salaviina tegijaid-müüjaid (iga külajoodik teab), aga jõustruktuurid ei tegutse, b) teatakse narkortsi saamise kohti (iga tarvitaja teab), aga jõustruktuurid on kõik (unes nägin, et paksult kinni makstud) jõuetud. Ja kui riiklik viljavaru läheb salaviina tegemiseks (või kuhu ta kaduski?), siis on ju selge, et riigisüsteem on nagu endistaegadel, Hamleti aegadel Taani riigis...
Järeldus - kes elada tahab, see peab end ise aitama. Ja Sõbraabi on ka suuresti abiks.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet