meelepetted 06.03.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, ma olen väga õnnelik inimene, 20-aastane, naissoost, õpin, teen sporti, elan aktiivselt ja tegelen loomingulise alaga ja ma ei taha hullumajja sattuda. Sellepärast ei julge eriti sellistest asjadest kellelegi rääkida, kui siis pooleldi naljatades.
Aga viimasel ajal näen ja kuulen veidraid asju ja siis käivad judinad üle selja, kui ma saan aru, et see ei ole päriselt. Näiteks ümbrus hakkab lainetama ja virvendama, tundub, et mingid loomad jooksevad vaiba all. Muusikat kuulates läheb asi eriti vingelt tööle. Mäletan asju, mida ma saan hiljem tõestada, et neid olemas ei olnud. Vahel on päris mõnus see virr-varr ja jään kohe vaatama seda, hea on eemalduda maailmast.
Aga üha rohkem tekib olukordi, kus päris asjadele on liiga raske selle pärast keskenduda, sest tekib sõltuvus sellest nn seisundist.
Küsimus on siis selline, et kas mul on siis lihtsalt elav kujutlusvõime ja ma ei peagi selliste asjade pärast muretsema? aga samas kardan, et varsti äkki ei saagi sellest seisundist välja.
Kui need asjad välja arvata, siis psühholoog kunagi ütles, et ma olen väga eluterve suhtumisega inimene ja kõik oli korras, aga ma ei hakanud rääkima ka, et tegelt koguaeg näen hallutsinatsioone. Ma kartsin, et mind pannakse äkki hullumajja või pean hakkama rohtusid võtma. Mind tegelikult need asjad väga ei häirigi, aga kas peaksin ikkagi muretsema?
(vabandust väga segase ja vastuolulise jutu pärast, küsimus on tegelikult lihtne)

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Väga tugeva kujutlusvõimega inimestel on "selliseid" elamusi tunduvalt sagedamini. Suure väsimuse foonil võivad taolised asjad tekkida. Psühhoaktiivsed ained võivad vallandada taolisi elamusi.
Soovitan ikkagi psühhiaatri jutule minna - saab selgust, julgustust ja vajadusel ka tohtrirohuga veidi kaasa aidata.
Lisateadmine ju igati kasuks. Teadmatus ja kõhklemine tekitavad aga ebamugavust, pingeid.
Kõrvaldage kõhklused,
Jüri O.-M. Ennet