Vanurite eripära või haigus? 22.02.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Töötan vanurite koduhooldajana. Üsna paljud vanurid räägivad mulle, et nendelt kogu aeg midagi varastatakse või vastupidi keegi toob nende koju asju, mis ei kuulu neile. Mõned isegi süüdistavad mind varguses, mis pole tõsi. Mõnel on ka varastekartus ja seepärast ei julge nad õue minna. Üks vanur viib ise prügi välja ja tavaliselt siis midagi tal ka ära varastatakse, kui ta on 5-10 min õues. Muidu räägivad nad täitsa normaalset juttu ja saavad oma eluga hakkama, kui kõrvale jätta see vargusejutt. Millega on tegemist? Kuidas olukorda lahendada, kui hooldustöötajat süüdistatakse olematutes vargustes?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Vanuritel esineb neile iseloomulikku häiret - luululisi elamusi (varastamised jne. mida tegelikult ei ole). Neid seisundeid (luulud) saab arstirohuga vähendada või kõrvaldada.
Psühhogeriaatria ala spetsialist aitab.
Ttervitades,
Jüri O.-M. Ennet