Hüperaktiivsus?? 24.01.06 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.
Mul on mure lapse pärast. Ta on 13 aastane poiss. Koolis on käitumisega kogu aeg probleem. Õpetajad on temaga püstihädas. Ta ei suuda keskenduda ühele asjale pikalt ja lõpptulemusena segab teisi tunnis. Kui miski teda solvab, või miski talle ei meeldi, siis ta lihtsalt lahkub tunnist. Hakkab väga kergesti nutma. Ja üldse teeb igasugu rumalusi (suitsu jne). Kui küsida, miks ta nii teeb, siis ta vastab, et ei tea. Ometi räägin talle igal hommikul enne kooli, et ta püüaks käituda korralikult. Lubab, et käitub, aga ei midagist. Tänu sellisele käitumisele oleme me pikka aega juba alaealiste komisjoni külalised. Käisin temaga koolis kaasas vahepeal,istusin temaga tundides, et ta kaasa töötaks.Aga pole võimalik kogu aeg temaga tunnis kaasas olla.Kodus on ta normaalne, selliseid probleeme,nagu õpetajad räägivad, ma ei tähelda. Saame temaga kenasti läbi, aga niipea kui ta kodust väljub on ta nagu ümber vahetatud. Selline kergesti nutma hakkav ja püsimatu on ta olnud sünnist saati.Ta on hästi õrna hingega, tahab kogu aeg hellust ja tähelepanu.Isegi kui koolis olen käinud, siis ilma musi ja kallita mul ära minna ei lasta.Seda ta ei häbene.(Vanem poeg, kes on temast aasta vanem, häbeneb juba pikka aega teiste ees kallistamist emmega)Koolis teda noritakse pidevalt.
Käisime temaga psühhiaatri juures paar aastat tagasi, talle kirjutati välja Fenibuti, siis ta küll ei olnud nii püsimatu koolis, kuid siis õpetajad kurtsid, et ta haigutab tunnis kogu aeg ja peale kooli koju tulles ta magas kogu aeg. Ma küll ei ole psühhiaater, aga minuarust on imelik, et laps magab kogu aeg. Igatahes ühelt maalt jäid psühhiaatri juures käigud pooleli, sest arst ütles, et külastaksime teda jälle, kui vajadust on. Oli mõte minna uuesti psühhiaatri juurde, aga ei tea kuhu. Elame suht väikeses kohas ja pole leidnud sellist arsti , keda usaldaks. Võibolla oleks lahendus tulla teie jutule?
Loodan, et saite aru mu segasevõitu kirjast ja vastate.

Ette tänades

Murelik ema

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lapsega seotud mured on alati südames ja suured. Hea kontakt temaga - väga hea. Julgustamine ning toetamine on vajalik. Kehaline aktiivsus, isegi sportlik treening tuleks kasuks - kui käib, kui võimalusi on. Mõningaid harjutusi saab ka iseseisvalt teha. vt. minu harjutus - olen sellest kirjutanud. Kehaline töö ja kodune aitamine - pakkuda talle selleks võimalusi.
Tallinas minna Lastedispanserisse Psühhiaatriakliiniku juures. tel 697 44 40. Seal nii laste-psühhiaatrid kui ka psühholoogid.
Kui tekib tõrkeid, helistage.
Kannatlikkust,
Jüri O.-M. Ennet