Kas vajan abi? 17.11.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere

Mõtlesin, et küsin siis ükskord ära, kas vajaksin oma seisundi hindamiseks psühhiaatri abi. Siiani ( juba paar aastat ) olen püüdnud seda mõtet vältida aga viimasel ajal on järjest rohkem süvenenud mõte, et vist oleks ikka tarvis.
Nimelt tunnen ma juba paar aastat iga päev ennast ülimalt halvasti, tunnen kogu aeg, et pole päris terve. Küll valutab pea, küll on halb hingata, neelatada, süda puperdab ja selline üleüldine halb enesetunne vaevab päevast päeva. Olen avastanud, et tegelikult ma enamuse ajast mõtlengi sellele, et mul on miskit viga. Viimasel ajal on suured probleemid neelatamisega, suu läheb kuivaks ja vahest ei saa absoluutselt neelata. Samas aga on suur vajadus kogu aeg neelatada. Loomulikult kaasneb sellega pidev mõtlemine, et mis mul küll viga ja miks ma neelatada ei saa. Samas on nii, et kui ma selle unustan mingil põhjusel ( nt. seltskonnas) , siis seda neelatamise vajadust pole. Niipea aga , kui mõte taastub, on probleem kohe tagasi.
Tööjuures tekkis selline probleem, kus ma pidin lihtsalt riietusruumi teiste eest minema,, süda hakkas puperdama, neelatada ei saanud ja käed värisesid. Mõne aja pärast see muidugi möödus aga halb enesetunne oli kuni õhtuni.
Rääkisin sellest ka perearstile, kuid tema arvas, et ju mul on lihtsalt pingeline periood olnud ja kirjutas peavalu rohud. Peale seda pole ma ka tema poole pöördunud, tunnen ennast pahasti, et pean teda tema arvates tühiste probleemidega tüütama.
Mida teha? Kas peaksin veelkord perearsti tüütama, sest võibolla on tegemist tõesti mingi haigusega või seadma sammud kohe psühhiaatri juurde?

Tervitustega,

B
32.aastane naine

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tulete ise järeldusele, et "on järjest rohkem süvenenud mõte, et vist oleks ikka tarvis".
Probleem Teid häirib, järelikult - pöörduge psühhiaatri poole.
Kõik praegu käepärased elurütmi jt. tervistavad elukombed on kindlasti kasulikud.
vt. eelnevaid soovitusi ja leidke endale sobilikke.
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet