sünnitusjärgsed hirmud ja paanika 15.11.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 30-aastane naine, sünnitasin 4 kuud tagasi toreda ja terve lapse. Lapsega ja mehega suhetes on kõik korras, endaga aga mure. Nimelt painab mind õhtuti mõte surmast, ei suuda seda peast ära saada, esimene nädal pärast sünnitust oli eriti kohutav, nutsin kogu aeg, tundus kohutav, et pean surema. Oh, ei oskagi seda täpselt kirja panna. Vahepeal oli asi parem, aga nüüd pärast ühe lähedase traagilist hukkumist on asi jälle kontrolli alt väljas, tahaks olla rõõmus ja rõõmu tunda oma elust, lapsest, mehest, aga selle asemel on see vastik hirm. Lisaks on mul tekkinud ka paanikahood, tunne, et ei saa hingata ja lämbun kohe. Need kiusasid mind ka varem, mees ikka üritab mind siis rahustada ja see läheb mööda, aga häiriv on see ikkagi. Mida teha, olen mõelnud mõne spetsialisti poole pöörduda (elan Pärnus), aga kelle, psühholoogi või psühhiaatri? Ei tahaks hästi AD ka võtma hakata, tahaks hoopis mõtlemist muuta. Aga kuidas? Kas on mingi teraapia vms?
Suur-suur aitäh juba ette vastuse eest!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Laps, rinnapiim ja Lapsega tegelemine - see esmaravim e õigemini palsam hingele. AD praegu ei soovita, raviteed ja muud "nipid" sobivad.
vt. varasemaid soovitusi ja sealt leiate sobivaid.
Pihtimisest on suuresti kasu. Tehke minu harjutust - vabastab murevaevast.
Pikad jalutuskäigud koos Lapsega.
Sünnitusjärgselt esineb selliseid meeleolu langusi. Korralik puhkus tuleb kasuks - andke Mehel võimalus öist "vahtkonnavalvet" pidada. Saate hetkeks nn "närvi lõõgastada".
Tore, et Eestirahvas ikka rohkeneb. Nii Kalevi- ja Lindarahvas jääb isegi püsima.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet