hakkan ma hulluks minema? 15.09.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

tere. Olen 19 aastane neiu.
Probleem on selles, et rohkem kui 2 aastat tagasi koolis mind kiusati (mõnitati).See mõnitamine kestis vaid ühe aasta ehk siis põhikooli lõpuklassis. Ma elasin seda eraskelt üle. Nutsin öösiti ja koolis vältisin rahvarohkeid koridore. Nüüd on see kõik möödas aga oma jälje on ta jätnud. Kui 1-8 klassini olin ma julge, jutukas ja avatud tütarlaps. Siis nüüd ei julge ma enam inimestega suheldagi. Mu käed värisevad 24 tundi ööpäevas ,iga päev,nii juba mitu aastat. Mu enesekindlus on täielikult purustatud. Ma kardan paaniliselt,et äkki mingi mu sõber või tutav hakkab mind tõrjuma. Isegi oma sõpradega on mul suhtlemine raskendatud. Ma nagu ei saaks enam sõnu suust. Ma ärkan öösiti hirmunult ülesse üleni higisena ja ma ei saa aru miks ma kardan või mida ma kardan. Ka endast välja lähen ma kergesti ja tüli käigus hakkan nutma. Ma tahaks olla jälle see kes 4 aastat tagasi. Enne mõtlesin kül et ehk läheb üle ja unustan mineviku aga tundub et iga aastaga läheb mu enesehinnang üha alla.
Oskate mulle midagi ehk soovitada? Oleksin väga tänulik.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Enesekindlust ja usku endasse saab kõige edukamalt edendada kehalise aktiivsuse kaudu: võimlemine, jooksmine, ujumine, treeningud jne. Tuleb teha endale sobilikku. Teiseks, tegeleda nende asjade ja valdkondadega, mis isikupärased, Sinule omased. Olla oma ala Meister.
Kolmandaks, psühhoregulatsiooni harjutused, minu harjutus.
Neljandaks, psühhiaatri juurde. Annaksin veidi rohtu, et rahuneda, veidi rohtu, et uni oleks hea ja ka tohtri soovitused. Pihtimine tohtri juures vabastab liigsetest pingetest.
Lahendid on olemas.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet