Hea sõbra mure.. 23.08.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
Mul on üks sõber, kes on väga hella hingega ja muidu mega sõbralik.. võibolla isegi natuke liiga. Tal vist pole elus eriti palju sõpru olnud ja ei tea, kuidas olla. Alati küsib, kas ta võib seda või teist teha või võtta jne.. Teinekord ta näiteks seisab Vabaduse väljakul, et inimestefga suhelda.. või saadab su teise linna otsa koju. Väiksemates klassides narriti teda ka..
Ma ei tea.. võibolla oleks ka mina narrinud inimest, kes istus koolis tunni ajal laua all.
Mure on selles, et tal on nagu mingid kinnisideed, millest ta kinni hoiab ja satub depressiooni, kui see idee ei täitu. Näiteks, oli üks sünnipäev, kuhu ta ei jõudnud ja siis oli ta mitu päeva suht kurb ja rääkis ainult sellest. Ükskord sattusime selle koha lähedale, kus seda peeti, aga keegi ei viitsinud sinna minna.. jälle deprekas.. ma arvan, et tal pole see seni meelest ära läinud. Ta tuli meiega ühte klubisse (huviringi vms). enamus inimestes, kes seal on teavad teineteist ka muidu, klubi väliselt ja käivad koos jne..
Kui ta teada saab, et keegi talle kogemata midagi unustanud rääkida, räägib et ta ei kuulu nn sõprusringi ja on jälle masenduses.. Üldse ta satub sinna koguaeg ja alati, kui ta kaasas on peab mõtlema, et mitte midagi ei teeks ega ütleks, mis teda häiriks.
Sõjaväkke teda ei võetud.
Nii tore oleks, kui tal ei tuleks kogu aeg ming depreksas peale.
Muidu on ta hästi tark ja tubli inimene. Nüüd käib ülikoolis, tegeleb sellega, mis talle meeldib jne. Kui tal parajasti depressiooni pole on ta isegi suht normaalne inimene.. igaühes meist on midagi natuke imelikku ju.
Ükskord tuli jutuks ka psühholoogi juurde minek.. aga ma ei usu, et ta seda kunagi teeks ja rohkem pole sellest rääkinud ka.
Mida saaks teha, et teda aidata? Öö otsa temaga MSNis ka järjest rääkida ei viitsi..

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Tal on nagu mingid kinnisideed, millest ta kinni hoiab ja satub depressiooni, kui see idee ei täitu.
Kinnisideed peavadki inimesel olema. Inimesel peavad olema kinnisideedena eluprintsiibid, väärtusskaalad, prioriteedid. Kui põhisihid on paika pandud, siis ka muud nn kinnisideed ei sega suurel määral. Valede eesmärkide püüdlemine tekitabki depressioone, õigete eesmärkide puhul raskused karastavad ja julgustavad.
2) Et ta ei kuulu nn sõprusringi.
Sõpru vajab iga inimene, mõnedel on see isegi koer-kass, raamat. Aga inimlik sõprus on neist ülim. Suheldes tekib sõprus, head soovides ja tehes see sõprus edeneb.
3) Sõjaväkke teda ei võetud.
Siin mitmeid võimalusi ja eks tohter annab seal omad soovitused.
4) Öö otsa temaga MSNis ka järjest rääkida ei viitsi..
Ja ei peagi. Tänapäeval jõuab e-tuvi kohe Maamuna teise otsa, aga ennemuiste oli ju postipoiss ja kirjad liikusid kaua-kaua. Ja see kirja ootus-lootus, see kokkusaamiste rõõm oli vägeva kvaliteediga. Tähtis ei ole niivõrd suhtlemise hulk, tähtis on sisu e kvaliteet.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet