Mis mul häda on? 17.08.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tähendab lugu on selline, et mul on juba väikesest pärast olnud mingi häire või ma ei tea kuidas seda nimetada. Asi algas algul niimodi, et sisendasin endale ükskõik mis tegevusel, et ma pean seda tegevust täpselt samamoodi kordama ehk näiteks, kui kuulan yhte muusikalugu, siis pean seda kohe uuesti kuulama või muidu juhtub midagi või läheb halvasti..ehk mingisugune liigne ebausk, kuna olen ebausklik inimene..vähemalt arvan, et olen..
See probleem on muutunud aja jooksul, näitex hakkasin sama põhimõtet kasutama onaneerimisel...nüüd olen onaneerimise puhul sellest yle saanud. Aga nüüd valdab mind uus hirm...nüüd sisendan ma endale, et olen homoseksuaal...ja samas kardan, et äkki olengi, kuigi ma kogu südamest tahaks mitte olla...ja jällegi see probleem..näiteks pean ennem kanalivahetamist kindlasti seal naist nägema, sest kui lõpetan telekakanalivahetuse nii, et kaadris on mees..siis olen homoseksuaal..mõistus nagu sunnib selliseid asju pähe..et kui ma nüüd midagi teen, siis olen homoseksuaal jne...mõned on täiesti pisiasjad, et näiteks, kui nüüd koolikell kohe heliseb, olen homoseksuaal...ma tõesti ei tea mida peale hakata, mu mõustus on segi vist, et ta sellised sundmõtteid mulle pähe sunnib.
Viimased paar kuud ei ole ma tundud ka sellist sugutungi, nagu varem oli ja sugutungi olen siiani tundud ikkagi naiste suhtes...kuid nüüd ei lähe yldse kiima, kuigi kui ma vaatan alasti naise videot, siis tekib erektsioon...alasti mehest ma ei ole julgenud mõelda, sest kardan, et äkki olengi homoseksuaal...vahel muidugi olen proovinud mõelda peenisest ja siis nagu ei teki erektsiooni aga ma tõesti ei tea, mis minuga lahti on....ehk oskate mulle mingisugust nõu anda, kas ma olen peast segane, muutun ma tõesti homoseksuaaliks või mis minuga lahti on?? Olen 17 aastane, seega veel teismeline.
Palun abi?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Sundmõtete ja sundtegude häireid on noortel ja ka täiskasvanuil. Kui ikka ise (sporti tehes, sõpradega suheldes, huvialadele pühendudes) üle ei lähe, siis vaevelda ei ole mõtet - psühhiaater aitab.
Minu varasemaid soovitusi võiks ka sirvida ja sobilikumad neist siis repertuaari võtta, s.o. neid kasutada.
Need häired on kõrvaldatavad.
Parimate tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet