Skisofreenia? sugulasel. 07.08.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere
Kuidas aidata inimest kes arvab, et teda jälitatakse, et tal on kuulsad tuttavad ja töökohal hakkab ta arvama, et pole selle firma tööline vaid omanik.
Tal on olnud pikaajaline depressioon ja ta on saanud kunagi tõsise peavigastuse. Umbes korra aastas käib ta "rohelise aia taga puhkamas".
Hetkel on ta jälle jõudnud sinnamaale, et ta ei võta enam rohtusid ja tarbib alkoholi. Temaga rääkimine pole võimalik. Talle tundub, et teda rünnatakse. Haiglasse minekust ei saa juttugi teha. Ta hakkab kohe ründama lausetega, et te tahate mind hulluks tembeldada ja süüdistama tema elu rikkumises. Oma raviarstiga ta rääkida ei luba ja ega too räägigi midagi. Samas oskab ta arsti juuresolekul olla täiesti normaalne. Ta ei räägi sellest, et teda jälitatakse ja sellest kui osav ta erinevates eluvaldkondades on. Näiteks, et ta oskab väga hästi tantsida või laulda vms.
Hetkel on ta sellises seisus, et vajaks abi. Aga kuidas aidata kedagi kes ei taha seda abi saada? Kes arvab, et teda kiusatakse?
Loodan, et te saate mulle natukenegi nõu anda.
Vastust ootama jäädes Maria

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kui räägite nendest sümptomitest-seisunditest Tema raviarstile, siis leiate ka õige lahendi. Psüühikahäire (vaimuhaiguse) üheks oluliseks tunnuseks ongi see, et ei saada oma haigusest aru, puudub nn haiguskriitika. Nii ka Temal.
Jutt siin ei aita, aitab psühhofarmakon e. tohtrirohi. Ei aita ei psühhoanalüütiline teraapia, ei kognitiivne teraapia, ei aita mitte ükski psühhoteraapia. Psühhootilises faasis on vajalik neuroleptikum.
Tohtri juurde!
Parimate soovidegga,
Jüri O.-M. Ennet