Viha ja depressioon 26.06.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Viha on minu elu domineerinud niikaua kui ma maletada suudan.
Poen depressiooni lapsepolvest saadik ( mida eriti varases lapsepolves iseloomustasid voimsad kohuvalud, mida arstid ka pohjaliku uurimise peale diagnoosida ei suutnud).
Umbes seitse aastat tagasi poordusin depressiooni ravimiseks psyhholoogi poole, kes tutvustas mind ravimiga "Prozac". Samuti kaisin tema juures psyhhoteraapiat saamas mitu kuud. Seal viibides tundsin ma, et ei suuda enda toelisi motteid ja probleeme temale avada ning valetasin talle, valtisin raakimist asjadest, millest oleks pidanud ning lasin asjadel paista ilusamas valguses kui nad tegelikult olid.
Moned aastat tagasi juhtus minuga syndmuste jada, mille jarel tundsin ma ennast nagu noaga selga torgatult, allapoole vood looduna Jne.
Vaga lahedane inimene reetis mind vaga alatult ning suri teine kallis inimene( juhtusid need ligistikku teineteisele) .
Parast seda koike tundsin ma end enneolematult looduna ning kogesin viha ja masendust, millist ennem pole tundnud. Proovisin neid tundeid maandada narkootikumide (Kokaiin) , alkoholi ning arutu reisimisega. Lopuks andis selline enesehavituslik tegutsemine tugeva tagasiloogi ning siis tombusin endasse nagu ei kunagi varem, ei suhelnud enam kellegagi, muutsin elukohta, ei lobutsenud, tundsin end kui otsatus pimedas koridoris, mille lopust ei paista valgust.
Nyyd kui tunnen, et see periood hakkab labi saama ning asjad lahevad taas ylesmage tanu toorygamisele ja kannatlikuusele (ja Prozac'ile), olen taheldanud enda muutumist johkraks, vagivaldseks empaatiavoimetuks, julmaks isikuks( kes ma varem ei olnud), kelle peas poorlevad LIIGA sageli kujutluspildid vagivallast, tapmisest, naudingu saamisest sellest koigest.
Tootan pingelises keskkonnas ja kujutluspildid, milles ma naiteks automaatrelvaga korraga vaga palju inimesi tapan , pakuvad mulle rahuldust.
Liiga palju motlen verisest kattemaksust nendele, kes on minu- depressiooni podeva isiku vastu ebaoiglased ja julmad olnud( Tunnen end ohvrina).
Olen marganud ka seda, et Prozac ( 40mg paevas) suunab minu viha valjapoole ning tanu sellele olen olnud situatsioonides ,kus olen konfliktiseisundis inimesi koos peredega maha tappa ahvardanud ja sooritanud vagivaldseid akte kui mind on provotseeritud. Akkviha tekib jarsku ning tunded jouavad lakke vaga kiiresti.
Enne Prozaci kasutamist olin rohkem tosine viha allasuruja, kuid nyyd tunnen end tiksuva aegsytikuga pommina.
Kardan, et teen midagi vaga halba teistele inimestele voi iseendale .

Vabandan tapitahtede puudumise eest.
Aitah vastuse eest.
Alo

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Põhjustegureid Teie eba-seisundile mitmeid. Minevikku muuta ei saa, aga oma hoiakuid küll. Enne seda on vajalik praegune "plahvatuslik-agressiivne pomm" kahjutuks teha. Selleks:
a) kui arstiga "klappi" ei ole, siis vahetada,
b) kui rohul mittesoovitatavaid toimeid, siis vahetada,
c) maandada üleliigset agressiivsust nn agressiivse sportliku tegevusega,
d) alkost ja narkost hoiduda,
e) mitte taga nutta kaotatud suhet, olla avatud uueks.
Tegutsege,
Jüri O.-M. Ennet