imelik tunne 19.06.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

ma ei oska eriti oma lollakat tunnet seletada. mingi paar kuud tagasi olid mul väga suured pinged nii kooli kui sõpradega, need kasvasid üle pea. Siis ühel öösel "katus sõitis" nagu ära, siuke paanika tunne oli. Hommikul tundus kõik väga segane, ei tahtnud kellegagi rääkida, midagi teha jne, selline tunne oli et ma nagu ei tunneksi oma sõpru enam.
Tekkisid vastikud ärevuse hood. neist sain siiski lahti rohke spordi ja töö tegemisega, hetkel kehaliselt on täitsa norm olla. kuid siiski on mingi segaduses tunne, hommikuti on nt selline tunne, et kes ma olen ja kus ma olen, miks ma siin üldse olen ning eilset päeva nagu poleksi olemas olnud, nagu ei mäletaks vms. kui suhtlen kellegagi siis tunnen nagu keegi räägiks minu eest, mitte mina, tekst tuleb nagu automaatselt suhu.kuidagi katlevad mõtted on- nt kas ma käisin ikka seal koolis või mitte, kuigi ise tean kindlalt et käisin.
rahulikult paigal püsida eriti ei suuda, koguaeg pean midagi tegema, sest siis on enesetunne parem. eriti segadusse lähen joobes olles või kui väga väsinud.
pingetest rääkisin ka perearstile ning soovitas teha AD kuuri läbi, kuid mõtlen et mis tulu ma sest saan. selgust tahan saada oma mõtetes, kehalist tunnet suudan hoida normaalsena (ei taha niisama rohtusid ka võtta).
need segased mõtted häirivad mind ka juba unes. Hetkel tunduvad need probleemid, mis olid enne seda imelikku seisundit, tühistena.
psühhiaatri juurde ei taha ka minna sest tunnen et ei oska oma probleemi kuidagi seletada. tahaks sest mullist kuidagi välja saada!!!
olen 22 a mees, omast arust tervislike eluviisidega, kaal jne korras.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Joove ja väsimus aktiviseerivad seda eba-olekut - seega kainus ja õige puhkus.
Perearst ja AD siin ei aita. Vaja on kohe minna ilma kartuste ja kõhklusteta psühhiaatri vastuvõtule ja siis saab abi sellele segadusele, ärevusele, kes-kus olemisele, mõtetele, nn eestkõnele, unehäiretele.
Psühhiaater küsib ja mingit etlemist ei ole vaja enne harjutada, mingit kaebuste oodi pähe õppida ka ei ole vaja. Rääkida südamest ja seda, mis vaevab, häirib.
Saate abi.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet