ei tea, mida teha... 12.06.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 22 aastane naine ja mulle tundub, et kogu maailm on sassis minu ümber, ma tahan tegeleda oma hobidega ja arendada neid, tantsimine, pildistamine ja muu meelelahutuslik maailm, õigusteaduse lõpetan ülikoolis järgmisel aastal, aga küsimus on eraelus.
Kõik mu ümber küsivad, millal sa lapse saad, millal mehele lähed? Mees käib ka väga väga selle lapsega peale, vastasel korral kui ma last ei saa, pean ilmselt lahku minema temast, sest ta on seda lapsejuttu paar aastat rääkinud juba. Muidu on ta hea sõber
Siis tahan ma arendada ennast ärimaailmas ja midagi ise mõelda, millega tegeleda, aga tundub, et siis loobun oma lähedastest ja ma ei ole just vaimustuses ka praegu last saada..
Äkki oskate midagi kõrvalseisjana öelda, mida võiksin teha ja kuidas käituda?

Ilusat suve!
Gretel

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kuulsad saksa muinasjutukogujad ja -kirjutajad (aga ka keeleuurijad, teadlased, mõlemad ka akadeemikud Berliini TA-s) kirjutasid muinasjutu Hansukesest ning Gretekesest. Kuri nõid pani nad puuri, et neid veidi "nuumata" ja siis küpsetada ning ära süüa (toredad muinasjutud!). Teie olete psühholoogilises puuris ja ei tea mida teha (otsustamatus e psühhasteeniline seisund, nagu targad tõsisel ilmel nimetavad).
Inimese tavamõtlemine on paljudel juhtudel nagu Browni liikumine, sihitu ja kõhklev. Sisepingete (temperatuuri tõustes, kui nii võib öelda) korral veelgi ebakindlam.
Mida teha? Soovitan:
a) endale nn miinused ja plussid (noormehega koos-lahus elamise aspektist) kirja panna. Sama tehku ka tema. Ja siis arutage asi üheskoos läbi.
b) kui ikkagi see psühhasteeniline seisund kestab (otsust ei ole), siis soovitan tulla/minna pihile.
Hansuke ja Greteke said hiljem puurist välja ning muinasjutu lõpp oli ilus. Saate Teiegi sellest psühholoogilisest "puurist" välja ning muinasjutuliselt kaunis elu ootab Teid ees - kui ISE teate, mida siit elust tahate. See Ise taedmine võtab teinekord parasjagu aega ja mõnikord rohkemgi veel.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet