Paranoia 02.06.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Minu emal (68a) on tekkinud paranoidaalsed nähtused. Süüdistab meid, et oleme mingeid keemilisi aineid kasutanud tema mürgitamiseks - käib ja nuusutab õhtu ning väidab, et see aine on tal keelel tunda. Probleemiks on see, et tegemist on autoritaarse, paindumatu isiksusega, et pole mitte kunagi oma arvamust muutnud. Üritasin talle selgitada ja taktiliselt juhatada, et probleem võib olla temas endas ning peaks nagu arsti kontrolli läbima, mille peale ta reageeris väga äkiliselt. Nüüd kasutab seda juttu minu vastu, süüdistades, et tahan teda hullumajja panna või temast ebaadekvaatset hullumeelset kuulutada. Muret teeb see, et ka isa, kes on siiani neutraalseks jäänud, hakkas rääkima sama juttu. Mingitest ravimitest ei saa juttu ollagi, sest ema pole eladeski mingeid tablette usaldanud. Sama käib ka arsti külastamise kohta, olgu ta terapeut või kes iganes. Olen mures ja ootan teie abi. Vähemalt, kuidas tuleks sellistes olukordades toimida. Kuidas rääkida temaga, et mitte ägedamaks asja ajada. Ei saa ju olla alalõpmata katsejänes, kes sööb ja jööb ema poolt mürgitatud kuulutatud toitu, juua vett vägisi või magada ema voodis siis, kui ema kahtleb, et viimane on mürki täis.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimestele meeldib, et nende jutu peale jaatatakse, peaga noogutatakse. Nii tehkegi. Aga paranoiat aitab kõrvaldada VAID arstirohi, jutt siin ei aita ja sellepärast nn veenmisega tegeleda ei maksa.
Käige ise psühhiaatri juures ning pidage üheskoos nõu. Lahendid Teie vanemate aitamiseks on olemas. Vanuselisi muutusi mõttemaailmas esineb ja need on kõrvaldatavad.
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet