läbi põlenud.. 25.05.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 21a naine, käin rakenduslikus kõrghariduskoolis. Mul on väga vähe sõpru, olen sissepoole elav inimene. Mul läheb koolis suht kehvalt, ots-otsaga saan hakkama, vanematega suhted on väga halvad. Nad ei tunnista seda, kes olen, mulle meeldivad samasoolised:( Nad ei mõista, et tahan samamoodi elada, käia väljas, leida endale kedagi kallist. Mul on selline saamatuse tunne, miski, mida ette võtan ei lähe hästi, iga kord kui tahan head, siis muutub see hoopis vastupidiseks. Kui ma üritan teistele meeldida, siis kukub see tobedalt välja ja teen margi täis. Seega hoian inimestest eemale, omaette. 9-nda klassi ajal tahtsin enesetappu teha, paar tabletti jäi puudu. Nüüd on mul sama ahastav tunne..et mind ei vaja mitte keegi ja mul puuduvad erilised oskused ja anded..mul puudub eluisu..

A.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ärge enda olemust vägistage, olge loomulik, olge ISE. Oma huvisid ja andeid edendage ja kui mõni asi juba paremini minema hakkab, siis paraneb ka enesetunne ning usk endasse. Sportlased harjutavad sihikindlalt, sihikindlalt tuleb ka ennast kujundada (vastavalt om olemusele, oma annetele). Igaüks meist on mingis valdkonnas suht-andeks. Vaja vaid see enda juures leida.
Suhtlemisoskus ja -julgus tuleb vaid suheldes ning eksimusi ja tagasilööke tuleb võtta kui elukooli õppetunde - tasuta kooliharidust.
Samasoolised võivad küll meeldida, aga vaatama peab ka selles suunas, et tulevikus endale lapsi saada, tubli Ema olla. Vajadusel tuleks siin seksuoloogi jutul käia.
Selles nooruses on paljudel probleeme - tavakool läbi, kõrgkool veel veidi võõras ja ei oska olulist ebaolulisest eristada. Ka minul oli, koolikaaslastel oli.
Aga saime hakkama, saate ka Teie.
Sõda meil praegu ei ole, aga võidelda ikkagi tuleb. Tuleb vähendada oma nõrkusi ja edendada vooruste seltskonda.
Mikromaailmas on elektronid ja positronid omavahel tasakaalus. Ka meie peame tegutsema selliselt, et elektronid võimust ei võtaks.
Saavad positronid hakkama, saate ka Teie.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet