Viimane kooliaasta 19.04.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Peale 10nendat klassi kolisime perega maalt-linna mis tõi kaasa tohutult ebameeldivusi, eriti koolis kus ei läinud õppimine nagu ennem- endiste 5te ja 4jade asemel tulid reas kahed. 11nda suutsin siiski lõpetada, kuid läksin lõpuklassi õhtukooli, koolivahetusest ei tea ka siiani minu vanemad (ei suhtle absoluutselt) aga nüüd on kooli lõpp käes aga tulemused kehvad ning kardan, et jääb lõpetamata. Ma ei kujuta ette, kui vanemad ja sugulased teada saavad, et klass jääb lõpetamata, valutum oleks rongi alla hüpata, kuid ei soovi ka vedurijuhile süütunnet, seega kuidas oleks valutuim, kiireim? Mõtet ei ole soovitada antidepressante ega muid rohtusi, sest ma ei suudaks iialgi taluda teiste sallimatust ning viha, mis on siis suunatud minule, saamatule mitteõppijale. Tervisega on ka probleeme (sama mis endisel siseministril) ning seetõttu olen kehaliselt nõrk. Mõelnud olen ka hetkelisi kehavigastuste tekitamist, mis põhjendaksid klassi kordamist, kuid milliseid ja kuidas? Kuid miks mitte see jama lõpetada lõplikult, kuna kogu elu olen tundnud end alaväärsena, teiste poolt mõnitatuna ning paljunõudvate vanemate ja suguvõsa käsutäitjana (kel kõigil kesk. sissetulek, saaksin veel aru, kui tegemist oleks "rikka ringkonnaga", aga ei). Pole mul tuttavaid ega sõpru, kellele toetuda praegu, veel vähem peale "jalaga saamist" pere- ja sugukonnast.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kes on suutnud lõpetada 10. ja 11. klassi, see saab hakkama ka lõpuklassiga ja soovi korral suudab astuda kõrgkooligi.
Kooli vahetus ja ebakõlad vanematega on stressi tekitajad. Kuidas nendest pingetest vabaneda, sellest on varem kirjutatud - on rohkelt võimalusi ka arstirohtu kasutamata seda teha.
Korralik puhkus, piisav uni on ülioluline nii hingerahu seisukohalt kui ka õppimisvõime aspektist. Kui ikkagi kooli/õpipuhkust vaja, siis selle tõendi saab psühhiaatrilt ja psühhiaatri vastuvõtule minekuks saatekirja vaja ei ole.
Tuleks leida võimalusi suhteid Emaga tasakaalustada, meeldivamaks muuta.
Mida klassijuhataja soovitab ette võtta?
Sutsiidmõtetele ei tasu aega raisata, karm ühiskond pakub tulevikus nukrusemõtteid niigi piisavalt. Tundke headmeelt sellest, mis Teil on: silmad näevad, sõrmed liiguvad, nupp nokib, saate liikuda.
Hinded ei ole olulised, oluline on Teile vajalikud teadmised, õpilu, õppimise nautlemine, klass lõpetada.
Püüdke Emaga suhted korrastada.
Enesekindlust soovides,
Jüri O.-M. Ennet