ärevus häired 28.09.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen viimast kuud rase. Mure selles, et arsti juures käies on hirm nii suur, et vererõhk sageli 160 ja pulss 130. Kodus mõõtes -130, pulss normaalne. arsti juurde lähen tavaliselt sellises minestamise eelses seisus, tohutu hirmuga. Põhjus ei peaks vist olema arstis, sest ka teisi arste külastades on vererõhk kõrge.

Ka varem, enne rasedust on selliseid ärevus häireid olnud. Arsti juures kõrva augu tegemisel mõtlesin, et võin nägemise kaotada. Nagu minu jaoks rippus seinal silmade kontrolli tabel. Seda vaadates kadus pilt eest ja nuuskpiiritus oli nina all. Kord kopsu arsti juures, kooli ajal, arst vaid rääkis, et mul pole midagi viga, aga minul oli silme ees virvendus ja kõrvus kohin. Samasugune kohin oli ka siis kui aasta tagasi enda õlalt puugi leidsin. Tekib külm higi, kõrvade kohin ja mõnikord ka nn pildi kaotus.

See, et arst ütleb mulle, et ma ei tohi karta või, et mees ütleb, et ära mõtle arsti juurde minekule, mind ei aita. Selline hirm ja minestuse hood tulevad peale minu tahtest sõltumata. Ning mida rohkem püüan ennast rahustada, seda hullemini hakkab süda hirmust taguma. Siiani on need hood olnud seotud just arstidega. Ning arstidega kokkupuuteid on minu elus olnud väga vähe.

Põhi mure aga selline, et kui lähen sünnitama (aega jäänud kaks nädalat) ja jälle selline nn. hoog peale tuleb... Kuidas ennast aidata?

Ette tänades!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Rasedusega mõnikord kaasneb ärevust, hirmu. Kuna Teil on seda olnud ka varem, siis järeldub, et see probleem ei ole ju ohtlik, s.o. olete senini toime tulnud. Et edaspidi, s.o. sünnituseelselt , sünnitusel ning selle järgselt end hästi ning õigustatult õnnelikult tunda, siis soovitan: a)rohkem veeta ühiselt aega abikaasaga, temaga koos ka minna arstile, teda kutsuda sünnitusele (nagu praegu juba kombeks on), b) teha üksi (ja koos lähedastega) jalutuskäike (rahustab keha ja "närvi"), c) laulda, eriti aga ümiseda laulu oodatavale lapsele, d) lõõgastada kukla-kaela lihased (oma käega silumine, massaazh, juukseharjaga juuste-kukla harjamine. Kõik läheb h ä s t i ! Teatage ka mulle lapse sünnist. Jään Teie rõmmuteadet ootama. Jüri O.-M. Ennet