Kui vettpidav on alkohooliku lubadus? 21.03.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Eks seda näitab paremini aeg aga ma sooviksin siiski eksperdi nöuannet.
Oleme koos elanud nüüdseks kolm aastat.

Kui me tutvusime ja kooselu algusaastatel oli mind alguses üpris kerge petta igasuguste valede ja pudelite peitmisega , sest mul puudus igasugune kokkupuude alkoholismi kui probleemiga .
Nii minu kodused kui ka sõbrad on möödukad veinisõbrad mitte sõltlased.
Abikaasa sõnutsi hakkas ta alkoholi tarbima viimase 6 aasta jooksul , kuna ta pidi ameti tõttu viibima väga stressirohketes situatsioonides ja seega aitas alkoholi tarbimine nädalavahetuses stressi maandada.
Abielu algusaastatel liialdas abikaasa (39) õllega, millele lisandusid dzinn ja rumm. Ta käis paar korda AA kokkusaamistel ja loobus õllest täielikult juba ligi aasta pole ta tarvitanud õlut ja kangemaid napse kuid asendas selle veiniga kaks , kolm pudelit pea iga päev. Kuid ka taoline veinikogus on minu arust liiga palju.
Panin mehe valiku ette, kas ta loobub täielikult alkoholisõltuvusest või ta jatkb taolist eluviisi üksinda.
Abikaasa tunnistas nüüd endale et ta on alkohoolik ja alkohoolik ka siis kui ta üldse alkoholi ei tarbi. Ning liitus uuesti AA . Ta pole juba nädal aega üldse tarvitanud mingit alkoholi ja tundub et tal on seekord palju kaalul ja ta palus minu abi ning toetust.
Kuna see probleem on päevakorral siis olen lugenud vastava teemalisi artikleid ja statistikat.
Olen kuulnud lugusid kus naised on oma elud raisanud lootusele ja usule , et mees suudab nende abiga ennast ületada.
Seega mu küsimus oleks : Kas see on võimalik , et suudetaksegi ühiselt mees alkoholismi haigusest terveks ravida või on see lootusetu ettevõtmine? Kui vettpidav on alkohooliku lubadus?

Maris 28

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Sõnad, sõnad, sõnad - haituvad nagu hommikune udu. Neid ei maksa alkolembese suhtes tõsiselt võtta. Olulised on vaid teod - karskus ja kainus. Sõnu ei ole vaja. Stressi ja närvipingete maandamiseks annab psühhiaater/narkoloog Talle vajalikku abi. Seda soovitan küll.
Kui see variant Talle ei sobi, siis sobib ainult elamise variant - eraldi ja ruttu.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet