isa käitumine 26.09.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Mulle teeb muret isa (66 a.) käitumine. Ta tassib koguaeg mingeid asju koju, ehitusjäätmeid, kaltse, vanu raamatuid (ühte nimetust mitu tükki) jne. Ka on tal kahju midagi ära vista. Neis kogutud asjades tal korda pole ja need vedelevad tal igal pool. Ise ta ütleb, et see olevat kord. Meile on ka hoovi korra suhtes märkusi tehtud, aga isal on sellest ükskõik. vahel, kui teda kodus pole olnud, oleme mõned asjad ära visanud. Kuid sellest on ta väga suure skandaali teinud ja ähvardanud minu autole viga teha. ta on koguaeg väga võimukas ja tahab, et teised teda teenindaksid ja talitaksid vaid tema arvamust mööda. Kas tal võib mingi haigus olla? Kuidas temega talitada? Ta ise peab end täiesti terveks ja laitmatuks, kellel on alati igas asjas õigus. ta kardab ka kohutavalt vargaid ja sunnib alati kedagi koju jääma, kui tal vaja kuhugi minna. Nii on tihti tema sõbra juurde minek tähtsam, kui meie trennid (mille vahelejätmine = teistest maha jäämine). Ühesõnaga: äkki te oskate mingit nõu anda?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Probleem Teile koormav. Vanusega kaasnevad mõnedel juhtudel kahtlustused-paranoilised mõtted. Palju siin objektiivset vajalikkust-töde (kogumise praktiline vajadus) ja palju ealisi muutusi-paranoilisust, seda saab täpsustada perearst või siis spühhiaater. Soovitan mingi konkreetse kaebuse või terviseprobleemi korral isa raviarsti e e l n e v a l t informeerida temaga seotud probleemidest. "Põhihaiguse-probleemi" ravi käigus soovitaksin raviarstil määrata väike annus neuroleptikume. Need rahustavad ja korrigeerivad ka osaliselt mõttemaailma. Vaielda-veenda isa ei tasu, sest see ei toimi ning vanemate inimestega "ei vaielda". Aitab arstirohi. Seega - konsultatsioonile mõne tervisehäirega. Tegutsege! Tervitades Jüri O.-M. Ennet