depressioon ja söömishäired 27.02.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 19 aastane neiu ja mul on küsimus, et kas söömishäired võivad olla depressiooni põhjuseks.Nimelt kannatan teist aastat depressiooni all.Võtan antidepressante ja olen viibinud psühhiaatriahaiglas.Mu uni on rahutu ja tihti ärkan nuttes üles.Haiglast väljudes tundsin, et olen suuteline oma elu taas korda seadma kuni esinesid esimesed tagasilöögid ja märkasin, et kõik ei olegi nii lihtne kui esialgu tundus.Ühel õhtul kui kõik ei sujunud nii nagu soovinud olin, võtsin ette kotitäie komme ja sõin korraga ära ning siis sundisin end oksendama.Ma olen seda varemgi teinud ja kardan et olukord hakkab minu kontrollialt väljuma ja depressioon ei taha kuidagi taanduda kuigi võtan rohtusid. ma ei saa jagu ka pidevatest sundmõtetest oma kehakaalu ja söömise üle, kontrollin end kaalu peale astudes pidevalt ning kardan kohutavalt juurde võtta.
Palun öelge kas peaksin oma deoressioonist üle saamiseks lähtima just sellest probleemist või taandub see tänu ravimitele pikapeale ise, sest mul on ka teisi probleeme, näiteks oma isiksuse leidmisega.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Söömishäired on enamikel juhtudel depressiooni tagajärjel. Väljendunud söömishäire aga juba suurendab olemasolevat kurvameelsust. Depressiooni tekkel on ka omad põhjused ja neid on vaja välja selgitada. Teie puhul ilmselt siis enesehinnangu kõikumine või suhteliselt madal enesehinnangu tase. Peate tähtsamaks kellegi teise (teiste) ideaale (ka kaalu osas) ning oma iskliku arvamuse olete tahaplaanile surunud.
Peate tegelema kolme rühma asjadega:
esiteks, toitumine ja kehaline aktiivsus;
teiseks, meeleolu küsimused. Tundke rõõmu sellest, mis ja mida Teil on. Olete ju elus!
Kolmandaks, olla ISE, oma mina rohkem arvestada.
Arutage neid küsimusi lähedastega, tohtriga ja leiate lahendeid.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet