ärevus ja kartused 14.02.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

tere,
olen 29 a naine. 4 a tagasi kannatasin pärast rasket neeruoperatsiooni depressiooni ja ärevuse all. Kartsin kohutavalt, et haigus süveneb, tuleb neerusiirdamine (oli ja on vasaku neeru hydronefroos, neer jäi alles, kuid on ikka vigane teine) jne. ühesõnaga kõige mustemad hüpohondrilised mõtted. hirm tuleviku pärast. ei teadvustanud endale, et tänu opile tehti ju asi paremaks ja kõik möödus. ei suutnud seda uskuda ega lubanud endale olla haige. sain ka vastavat ravi - antidepressante ja rahusteid, käisin teraapias jne. siis kõik aja peale möödus ning oli normaalne elu. vahepeal tundsin end kuidagi rahutult ja ärevalt, kuid see ju kõigil aeg ajalt ja normaalne. ei tekitanud probleemi. ja kõik oli korras. nüüd olen sünnitanud terve ja ilusa lapse, kes praegu 8 kuune. raseduse aeg oli ka neerdega probleeme, kuid ei tekitanud see minus mingeid hirmu ega masendust. nüüd olen aga taas kuskil augus. laps ei lase magada ja pole 8 kuud saanud vist 5 tudi ka järjest magada. uni on nii rikutud, tõsised unehäired juba. , iga 2 h tagant tule ülesse. nüüd on tagais kõik need kartused, ärevus, rahutus, hirm tuleviku pärast, et ei saagi sellest kõigest üle jne. migeid rohtusid ka ei saa võtta, kuna toidan last rinnaga veel. vahel ainult nutan ja nutan. ei ole jõudugi. otsin endale jälle haigusi külge. kas see võib olla võimalik, et mul tekib vaimuhaigus, see mõte on juba täiesti paranoiline, ma nii kohutavalt kardan seda, et täiesti kontrollin juba, et äkki kuulen hääli jne.. mida tegelikult ju ei ole. kas mul on mingi risk, et võin kõige selle peale hulluks minna (skisofreenia tekkida?) meil suguvõsas ei ole kedagi vaimuhaiget, seega geenidega see olla ei saa. olen nii ärevuses, ei saa kuskilt rahu ega kindlust, et mul ilmselt jälle lihtsalt deprekas kallal koos ärevusega. samas mõtlen ka reaalselt, et vaimuhaigus ei saa ikka nii kergeltst kõigile ju tekkida, kel ärevus v deprekas, aga no ei usu. see juba muutumas kinnismõtteks.

tänud vastuse eest,
katrin tartumaalt

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Katrin,
vajate puhkust. Leidke inimene, kes Teile seda vabadel hetketel pakkuda võiks. Seda esiteks.
Teiseks, lugege B.Spocki raamatut ja sealt saate teada, et iga asja peale ei maksa südamest reageerida. Loomariigi esindajad oskavad poegi kasvatada ja sealjuures ka vajalikul määral puhata. Sama suudab ka inimene. See raamatat annab häid juhiseid, oskate ja julgete siis vabadel hetketel hinge tõmmata. Kolmandaks, rahustavaid teed ja soojad joogid ikka sobivad, soojad veeprotseduurid on head.
Olete lihtsalt väsinud, vaimuhaigust küll ei tule.
Kasutage puhkuseks iga hetke, ka minut-kaks on asjane.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet