antidepressant tekitab keskendumisraskusi? 27.12.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Arst kirjutas mulle välja Fluanxoli ja Cipralexi antidepressandid suhtlemisraskuste ja depressiooni raviks. Esimest võtan 1 tablett päevas (1 mg) ja teist pool tabletti (5 mg) päevas. Ravi alustasin kuus päeva tagasi. Tunnen, et selle aja jooksul on mul esiteks silmanägemine järsult tunduvalt halvemaks muutunud. Teiseks häirivad mind väga keskendumisraskused või midagi taolist, enne raviga alustamist pole mul kunagi taolisi probleeme esinenud. Nimelt ei suuda ma mitte millegagi tegeleda - tunnen, et peaks midagi tegema, aga kui midagi tegema hakkan, siis tunnen, et ei suuda/viitsi seda teha. Tunnen end seetõttu väga halvasti. Kuna varsti algab eksamiperiood peaksin tasapisi eksamiteks valmistuma hakkama. Kui see seisund aga jätkub, siis ma ei tea, mis saab. Kas tegemist võib olla kummagi ravimi kõrvalnähuga? Kas on lootust, et see varsti kaob? Kui hästi see ravile mõjuks, kui ma rohtude võtmise nüüd järsku pooleli jätaksin ja pärast eksameid uuesti võtma hakkaksin.
Ette tänades, mures tudeng.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Fluanxol on õppimisele väga hea. Kutsun seda rohtu "aju vitamiiniks". Seda võtke edasi. Tehke eksameid ja sellel perioodil (muidu ka) puhake ja magage korralikult.
Suhtlemist ei õpita rohtudega, suhtlemist õpitakse suhtlemisega (kõnemeheks kõneldes jne.). Suhtlemist saate harjutada juba õppimise ajal: õppetükke õppides või korrakes olge mõttes Õppejõu ees ja rääkige temaga nagu Võrdne Võrdsega - julgelt, enesekindlalt, asjalikult. (Näitlejad ju ka harjutavad. Saavad asja selgeks).
Keskenduda ja aju verevarustust edendab minu harutus. Ka seda tehke.
Edu Sulle, Cicero!
Tervitdes,
Jüri O.-M. Ennet