keskendumishaired ja vasimus 27.11.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
Pikemat aega vaevab mind vasimus, millele ei oska selgitust leida - tootan kyll taiskohaga ja opin taiskoormusega, kuid olen sellise elutempoga juba aastaid elanud ja mingeid probleeme pole olnud. Tegelen ka spordiga, nii et saan vastukaaluks piisavalt ka fyysilist koormust. Hommikuti on veel veidi energiat, aga paari tunni moodudes tahaks vaid magada. Lisaks vaevavad mind malu- ja keskendumishaired, mis segavad tosiselt mu oppetood ja tulemused on labikukutud eksamite naol juba olemas. Koik fyysilised naitajad on korras. Arsti soovitused aeg maha votta ja paar paeva puhata, pole tulemusi andnud. Juhtusin aga yhel paeval tegema Attention Deficit Disorder lyhitesti ja selle tulemused naitasid, et voiks konsulteerida arstiga. Pole mul kyll usku nendesse online testidesse, aga antud teemaga rohkem tutvumine pani motlema, et ehk oleks toesti vajalik soovitust jargida.Elan aga hetkel valismaal ja juurdepaas arstidele voi psyhhiaatritele on ysna limiteeritud. Mida teha? Kas tegemist voib olla toesti millegi sellisega (tean, et antud kirja puhul ei saa muidugi diagnoosi panna) voi on mingi muu pohjus? Ravi?
Ette tanades,
29 aastane naine

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

ADD-test näitab Teie üleväsimust ja sellega seosnduvat. Seda ADD häiret Teil ei ole - sellega oleksite "maadelnud" muidu juba varasest lapsepõlvest alates. Seda EI ole.
Igapäevane puhkus peab külladane olema, uni piisava pikkusega. Kuus korra-kaks põhjalikumalt puhata jääb väheseks, see ei toimi.
1) Igapäevane töö-/puhkerežiim korda.
2) Mitte "põdeda" pisiküsimustes, liigselt mitte olusid südamesse võtta. Väärtuste skaala enda jaoks kindlalt paika panna.
3) Üld-eesmärgid konkreeks, reastada. Põhisihid hoida esiplaanil, mitte ekselda pisiküsimustes.
Korrigeerige elukorraldust ja asjad laabuvad jällegi hästi.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet