alkohol ja vaimne tervis veel kord 17.11.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, doktor Ennet.

Aitäh vastamast. Siiski oleks mul veel üks "salaküsimus": kas teate mõnda salatarkust või -nippi, mille abil joodikut (35 a. vana) psühhiaatri juurde meelitada? Sellist, kes annab peaaegu juba endale probleemist aru, aga arvab, et arstiabi pole veel vaja või et arstid on lollid? Korra käis koos emaga Tartus A-polikliinikus narkoloogi jutul, aga hiljem õiendas ainult, kui lollid on arstid, kes midagi tarka soovitada ei oska, ainult käivad pinda oma "hirmusüstiga"... Mis siis, et tema tahab vitamiine, rahusteid, unerohtu jms ... Mida peaks sellisele ütlema? Tegemist minu endise elukaaslasega, taolise "homme-mehega", kes arvab, et on sobiv aeg suhet värskendada, kuna ta just homme jätab joomise maha...

Kuidas käituda, kui mul on inimesest tõepoolest kahju? Ta ise väidab, et asi ainult kättevõtmises, tahtejõus ja toetajas, aga mina kahtlen selles sügavalt, kuivõrd tunnen teda juba ca 16 aastat, ja leian, et nõnda see ei ole. Mulle tundub, et ta lihtsalt kusagil alateadvuses kompab, mis teda ees võib oodata, ning tahab patronaažlust taotleda. Lihtsalt tüüpiline alkohooliku jutt! Mismoodi käituda, kuigi ma tema suhtes ei evi mingisuguseid kohustusi? Pidev kinnitus sellest, kuidas kõik kohe muutumas heaks, ainult et ühtki tegu ei järgne. Inimene permanentselt napsune, alatasa ägestub, karjub jne ... Püüan olla lihtsalt vait ja lämmatada oma "naiselikud
reakstsioonid", kuigi tema ei saa nagunii aru, et oleks miskit valesti teinud või õelnud.

Millega hirmutada või kuidas selgitada, et tuleb pöörduda arsti poole? Mõistus on otsas. Ka veresugulased ei oska/suuda midagi ette võtta? Palun andke mõnigi soovitus, kuigi saan aru, et sellised asjad on väga individuaalsed ja sellistele küsimustele raske vastata või ilmeksimatuid soovitusi jagada.

Uskumatu, kuivõrd kurb võib olla inimest hääbumas näha, kuid kuidagi aidata ei oska... Ise ta samuti siiski 100% probleemi ei teadvusta.

Usus ja lootuses pr. A

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

#Tegemist minu endise elukaaslasega, taolise "homme-mehega", kes arvab, et on sobiv aeg suhet värskendada, kuna ta just homme jätab joomise maha...
- Ainult teod on need, mis maksavad. Neli kuud täielist kainust, siis võtke alles jutule ja vaadake, mis edasi võiks juhtuda. Nii algab see "värskendamine".
- Need "homme-mehed" on ka suured "lüpsjad-mehed", s.o. lüpsavad kehaliselt ja vaimselt tühjaks oma lähedasi, neid, kes tast vähegi hoolivad. Järeldus, ärge laske end lüpsta, tehkeb suhetes rangem vahe.
- Aidata saab eelkõige alles siis, kui vend veidigi ise soovib. Aidata saab Tema jaoks keegi autoriteet (kui on Pudelist suurem Autoriteet). Selleks võib olla ka surmahirm (ees terendav surm), mõne krooonilise haigusega kaasnev suur valu või sis Tema jaoks veel midagi olulist.
- Aidata saab mõni endine "viinanina", kes nüüd kainuse teel, AA rühmas.
- Aidata saab perearst, kes saab Tema muid kaebusi leevendada ja selle raames ka alko-probleemidel sarvist kinni võtta.
Jaanus Mumma esines just TV-s ning ütles, et omal ajal oli narko-võrgus (kogu psühhiaatrias) 750 alko-haige voodikohta Eestis. Praegu on Wismari Haiglas 25 ja mujal neid voodikohti ei ole. Aga juurde on tulnud ju veel tuhanded ja tuhanded narkomaanid. Tervishoiu areng ning alko-narko ennetustöö on aga poliitikute pärusmaa. Eks nemad selle ka sellel sajandil lahendavad. Praegu peab igaüks end ise aitama. Kurb, aga tõsi!
Kes üritab end aidata, sellel ka õnnestub!
Elus - järelikult on veel võimalusi.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet